مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در عرصه هنر و رسانه
مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در عرصه هنر و رسانه

خبرگزاری اهل بیت علیهم السلام ـ ابنا

پیروان اهل بیت علیهم السلام ـ همانند پیشوایان مظلوم خود ـ در طول تاریخ همواره مورد ستم بوده‏اند. گذشته از دوران تاریک بنی امیه، بنی عباس و نیز قرون میانه هجری، در عصر مدرن نیز این مظلومیت همچنان وجود داشته و ادامه دارد.

یکی از دلایل این مظلومیت که حتی موجب دامن زده شدن به آن نیز می‏گردد «بی‏خبری شیعیان از یکدیگر» و «عدم اطلاع مجامع جهانی از این ستم‏ها» است؛ چرا که معمولاً رسانه‏های گروهی و ابزار ارتباط جمعی، در دست حاکمان و قدرت‏هایی قرار دارد که در جبهه مقابل اسلام ناب محمدی قرار دارند.

مدیران مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در دوره دبیرکل فعلی، با درک صحیح این شرایط و برای رفع این خلأ، اقدام به تأسیس یک سایت خبری سه زبانه در سال 1383 ش. کردند.

پس از آنکه سایت فوق ‏الذکر، جای خود را در محافل خبری پیدا کرد و با استقبال شیعیان ایران و جهان مواجه گردید، احساس شد که باید به شکل یک خبرگزاری به فعالیت خویش ادامه دهد.

لذا دوره جدید از مرداد 1386 ش. آغاز شد و سایت خبری مذکور به عنوان رسمی خبرگزاری اهل‏ بیت علیهم السلام ـ ابـنا ـ و دامنه www.abna24.com تغیر نام داد.

این سایت به فضل الهی و عنایات معصومین علیهم السلام با رشد تدریجی و منطقی خود، اینک به یک خبرگزاری فعال با کادر تحریریه و خبرنگاران (در داخل و خارج از کشور) تبدیل شده و دارای یک سایت اثرگذار با چندین زبان و چند نشریه است.

تأثیرگذاری شگرف

خوشبختانه این خبرگزاری در مدت کوتاه فعالیت خود علاوه بر اینکه به عنوان پُربازدیدترین خبرگزاری دینی کشور و پُربینندهترین خبرگزاری شیعی دنیا معرفی شده، توانسته است با اطلاعرسانی به موقع، نقش بسزایی در کاهش آلام و رنجهای پیروان اهل بیت علیهم السلام در جهان ایفاء نماید؛ که از جمله مهمترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

ـ انعکاس مظلومیت شیعیان پاراچنار در پاکستان؛

ـ انعکاس اخبار جنایات علیه شعیان صعده در یمن؛

ـ اطلاعرسانی درباره فشار به شیعیان در گامبیا؛

ـ انعکاس وسیع اخبار جنبشهای بیداری اسلامی؛ مخصوصاً در رابطه با مصر، بحرین و یمن.

زبان ‏های خبرگزاری

خبرگزاری ابنا هم اکنون به 20 زبان انگلیسی، عربی، فرانسوی، چینی، فارسی، اسپانیایی، آلمانی، روسی، ترکی استانبولی، ترکی آذری (با دو رسم‏الخط لاتین و سیریلیک)، اردو، بنگلا، مالایو، اندونزیایی، هندی، میانماری، بوسنیایی، ایتالیایی و سواحیلی فعالیت می‏کند.

صفحات فرهنگی

خبرگزاری ابنا علاوه بر انجام وظیفه اصلی خود یعنی خبررسانی، از بدو فعالیت، صفحاتی دینی و فرهنگی نیز به کاربران و خوانندگان خود ارائه می‏کند، که بر خلاف صفحات خبری، بدون تاریخ مصرف هستند.

عناوین و موضوعات این صفحات عبارتند از:

مباحث قرآنی ـ حدیث و مباحث حدیثی ـ زندگی پیامبر صلی الله علیه و آله و اهل‏ بیت علیهم السلام ـ پا به پای ولایت ـ زندگی علماء ـ شهدای شیعه ـ مقاله ـ سخنرانی ـ مصاحبه ـ چرا شیعه شدم؟ ـ یاوران اهل‏ بیت علیهم السلام ـ مهدویت ـ حجاب و زیبایی ـ چرا با حجاب شدم؟ ـ وهابیت‏شناخت ـ صهیونیسم‏شناخت ـ ادیان و مکاتب دیگر ـ شعر و ادب ـ پیامک مذهبی ـ ابنا و خوانندگان

پورتال بزرگ اهل بیت علیهم السلام

پایگاه اینترنتی جامع مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام از اولین سایت های اینترنتی اسلامی است که با رویکرد شیعی در جهان راه اندازی گردید.

این پایگاه که در مهرماه 1378 ش. افتتاح شد بتدریج گسترش یافت و به شکل پورتال بزرگ اهل بیت درآمد. این پورتال بیش از 35 سایت اقماری دارد که به پنج زبان فارسی، عربی، انگلیسی، ترکی استانبولی و اردو و با آدرس www.ahlulbaytportal.com در دسترس علاقه مندان قرار دارند.

مراجعین به این پایگاه و نیز سایت های اقماری آن می توانند علاوه بر دسترسی به اطلاعات لازم درباره کتب، مجلات، نرمافزارها، تابلوهای نفیس و فعالیت های بخش های مختلف مجمع، دانسته های زیادی نیز در خصوص قرآن، اهل بیت علیهم السلام، تاریخ، عقاید، فقه، هنر، خانواده و ... بیابند.

همچنین علاقه مندان می توانند با طرح سؤال های خود در زمینه های مختلف، با بخش پاسخ به شبهات مرتبط شده، پاسخهای مناسب را دریافت نمایند. کاربران این سایت علاوه بر بهره مندی از اطلاعات مذکور، از طریق آن می توانند به دیگر سایت های وابسته به مجمع و یا سایت های مفید شیعی دیگر نیز لینک شوند.

برخی سایت های اقماری پورتال بزرگ اهل بیت علیهم السلام

درباره اسلام
نهجالبلاغه
مجلات
خیزش بحرین
سایت های
شیعی
فروش و ارسال کتاب
خانواده اسلامی
بانک مقالات
پیامبر (ص)
صحیفه سجادیه
هنر اسلامی
درباره مجمع
رمضانالمبارک
پرسش و پاسخ
زنان
بانک فیلم
قرآن کریم
عاشورا
دعا
تاریخ اسلام
احکام
وضعیت شیعیان
کودکان
آژانس عکس اهل بیت علیهم السلام
حدیث شریف
مهدویت
حج
کتابخانه
کتاب ها ی مجمع
مناسبت های اسلامی
جوانان
بانک صوت

سایت های برگزیده پورتال بزرگ اهل بیت علیهم السلام

پایگاه رسمی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

از طریق این تارنما با ساختار، تشکیلات، اهداف، وظایف و آخرین اخبار فعالیت های مجمع آشنا میشوید همچنین آشنایی با اعضای شورای عالی و فعالیت های مجمع عمومی مجمع از بخش های مهم آن است.

سایت ذکری

از طریق این تارنما به متن کامل قرآن کریم، نهج البلاغه، صحیفه سجادیه و ادعیه و نیز ترجمه، مقالات و پرسش و پاسخ در زمینه آنها به 5 زبان انگلیسی، عربی، فارسی، ترکی استانبولی و اردو دسترسی پیدا می کنید.

ویکی شیعه

امروزه ویکی ها به عنوان دائرهًْ المعارفهایی آنلاین، نقش اصلی را در ارائه اطلاعات به مردم جهان ایفا می نمایند. مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام با درک تأثیر عمیق ویکی ها اقدام به راه اندازی تارنمای ویکی شیعه نمود که تا سال 1394 به 8 زبان توسعه یافته است.

مناسبت‌‎های اسلامی و ملی

هزاران مبلغ مرتبط با مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در مناسبت های مختلف مذهبی نیاز به بهروز سازی اطلاعات خود جهت برپایی محافل و مجالس دارند. این تارنما اطلاعات مذکور را در قالب حدیث، منبر، مقاله، آداب و اعمال ارائه میدهد.

خانواده اسلامی

خانواده مهمترین نقش آفرین در ساختن تمدن نوین اسلامی است. این تارنما الگوی کاملی از خانواده اسلامی به منظور ایجاد، تحکیم و تکامل خانواده در تمامی عرصه ها از طریق بررسی سیره معصومین علیهم السلام ارائه میدهد.

ایجاد سایت مستقل به 9 زبان برای کمک به مطالعات جوانان غربی بر مبنای توصیه رهبر معظم انقلاب در نامه اول

پس از ترویج نامه رهبر معظم انقلاب و توصیه ایشان به اینکه «سعی کنید شناختی مستقیم و بی واسطه از این دین به دست آورید». لازم دیده شد که به جوانان غربی برای این شناخت بی واسطه و دست اول کمک شود.

برای این هدف، مجمع جهانی اهل بیت(ع) سایتی به 9 زبان مهم غربی ایجاد کرد.

مشخصات سایت

زبان ها:
1. انگلیسی
2. فرانسوی
3. اسپانیایی
4. آلمانی
5. پرتغالی
6. ایتالیایی
7. لهستانی
8. سوئدی
9. روسی

بخش های سایت:
1. متن نامه رهبری به همراه فایل پی دی اف و فایل صوتی
2. متن کامل قرآن مجید و ترجمه به 9 زبان
3. درباره اسلام
4. درباره پیامبر(ص)
5. درباره قرآن
6. درباره اهل بیت(ع)
7. کتابخانه
8. گالری
9. اخبار


تولید نرم افزارهای اسلامی

تولید نرم افزارهای علمی و لوح های فشرده چندرسانه ای (مولتیمدیا) به زبان های مختلف نیز یکی از اقدامات مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام است.

«مجموعه آثار علامه عسکری (ره)»، «نرم افزارهای نسیم غدیر و آفتابگردان ویژه کودکان»، «مجموعه کتب مجمع به زبان های انگلیسی، عربی، اردو، ترکی استانبولی، روسی و فارسی»، «آثار حج»، «کتاب الکترونیک آیا از یاد بردهاید؟ با موضوع حدیث غدیر به سه زبان»، «مجموعه کتب اعلامالهدایهًْ و پیشوایان هدایت برای موبایل با سیستمهای عامل گوناگون»، «سخنرانی های مذهبی به زبان عربی» و «مجموعه تصاویر ماندگار دینی و خبری» از جمله این محصولات هستند.

اداره کل فناوری اطلاعات مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در تولید نرم افزارهای سازگاربا سیستمهای عامل android و IOS نیز پیشرو است.

جایزه بزرگ پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله

با توجه به شدت گرفتن تبلیغات دشمنان انسانیت و انتقال تهاجم آنان از حوزه جنگ سخت به حوزه جنگ نرم، بویژه با توجه استفاده دشمنان از ابزار هنر برای هتک حرمت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و مقدسات اسلامی، مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام با هدف بهره گیری از قالبهای هنری برای دفاع از دین، جشنواره فرهنگی ـ هنری اهل بیت علیهم السلام را پایهگذاری کرد.

اولین دوره این جشنواره با عنوان جایزه بزرگ پیامبر اعظمصلی الله علیه و آله در زمینه های «فیلم کوتاه داستانی»، «فیلم کوتاه مستند»، «انیمیشن»، «فیلمنامه» و «تألیف و ترجمه کتاب به زبان انگلیسی» و با موضوع «پیامبر رحمت و عدالت حضرت محمد مصطفی صلی الله علیه و آله» در سالهای 1392 ـ 1393 برگزار ‏گردید و هنرمندان دهها کشور جهان با 898 اثر در آن شرکت کردند.

دومین دوره جشنواره فرهنگی ـ هنری اهل بیت(ع) نیز با عنوان جایزه بزرگ پیامبر و قرآن برگزار خواهد شد.

جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس

همزمان با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان 1435 ق. خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا و سایت جامع هنر اسلامی (وابسته به پورتال بزرگ اهل بیت علیهم السلام) اولین دوره جشنواره بین المللی کاریکاتور روز جهانی قدس را با عنوان "روز قدس؛ روز وحدت و مقاومت امت اسلامی" برگزار نمودند.

این مسابقه در دو بخش: اصلی با عنوان "روز جهانی قدس" و ویژه با عنوان "تحرکات تکفیری برای فراموشی فلسطین " برگزار ‏شد و 199 کاریکاتوریست از 33 کشور جهان با 546 اثر در آن شرکت کردند. 

آثار هنری

هنر نقش بسزایی در ارائه فرهنگ و تعالیم دینی ایفاء می کند. بر این اساس، در واحد هنری مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام دهها تابلوی نفیس مذهبی از آیات و روایات، در قالب خطوط نستعلیق، ثلث، کوفی بنایی و نیز تکنیکهای نقاشیخط و کالیگرافی تولید شده است.

مجموعه تابلوهای هنری مجمع در یک جلد کتاب انتشار یافته و برخی از آنها نیز به شکل پوستر، کارتپستال و لوحفشرده نیز در اختیار علاقه مندان قرار گرفتهاند.

پشتیبانی از رسانه های سمعی و بصری اسلامی

در عصر حاضر و با توجه به نقش مهم رسانهها و هجمه گسترده انواع اطلاعات مخرب و انحرافی شبکه های تلویزیونی، راه اندازی و حضور شبکه هایی که باعث هدایت افکار عمومی و صیانت از اعتقادات مکتب اهل بیت علیهم السلام گردند ضروری است.

از این رو مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام به منظور احیاء فرهنگ قرآن، ترویج معارف اسلامی و تبلیغ دیدگاههای ائمه معصومین علیهم السلام ، از شبکه های ماهوارهای، رادیوهای اسلامی و رسانه های سمعی و بصری ارزشمدار حمایت می کند.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
3*9=? کد امنیتی