به همت مجمع محبان اهل‌بیت(ع)؛ جشن تکلیف دختران دانش‌آموز در شهر کابل برگزار شد + تصاویر

پنج شنبه, 04 خرداد 1402

از سوی مجمع محبان اهل‌بیت(ع) و به میزبانی دبیرستان خاتم‌النبیین(ع)، جشن تکلیف دختران دانش‌آموز در شهر کابل برگزار شد.

جشن تکلیف دختران دانش‌آموز در شهر کابل برگزار شد + تصاویر

به گزارش پایگاه رسمی اطلاع‌رسانی مجمع جهانی اهل بیت(ع) ـ به مناسبت میلاد با سعادت کریمه اهل بیت(ع) و روز دختر، «جشن تکلیف» دختران دانش آموز به میزبانی دبیرستان خاتم‌النبیین(ع) و حضور جمعی از دانش آموزان، اساتید و مسئولین مدارس مختلف شهر کابل برگزار شد.

این محفل که به همت مجمع محبان اهل‌بیت(ع) روز یکشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۲ و در آغاز دهه کرامت برگزار شد، ۱۵۰ دانش آموز دختر از مدارس خاتم‌النبیین(س)، شهید نادرشاه علیزاده، عالی راهیان سبز، حضرت مریم(س) و کانون فرهنگی نورالهدی(ع) با پوشیدن چادرهای سفید در حضور والدین و اساتید خویش در کنار یکدیگر آمادگی خود را برای بندگی و عبادت خداوند مطابق دستورات دینی با جشن و سرور  اعلام کردند.

مراسم با قرائت آیات الهی آغاز و در ابتدا آقای سید نعیم صمیم، مدیر مدرسه عالی خاتم‌النبیین(ص)، ضمن تشکر از مجمع محبان اهل بیت(ع) برای برپایی و پشتیبانی این جشن بزرگ، به شرکت کنندگان خیر مقدم، و میلاد حضرت معصومه(س) را تبریک گفت.

او همچنین رسیدن به سن تکلیف و کسب قابلیت و لیاقت بندگی و عبودیت خدای متعال را به دختران تازه مکلف تبریک گفت و عنوان داشت: رسیدن به سن تکلیف یک امتیاز مهم الهی است که خداوند به بندگانش ارزانی می‌دهد. اگر نوجوانان بتوانند از همان ابتدا این ماموریت را به وجه احسن انجام دهند، باعث تغییرات چشم‌گیری در زندگی شخصی و اجتماعی‌شان می‌شود.

وی همچنین تاکید‌ نمود که اگر جامعه اسلامی و به خصوص نوجوانان بتوانند زندگی و اعمال خویش را بر اساس دستورات و معیارهای دینی تطابق دهند، مشکلات و چالش‌های زندگی از پیش رو برداشته می شود و شاهد یک جامعه ارزش‌گرا خواهیم بود.

خانم کاظمی، مدیر مسئول حوزه علمیه خدیجه‌الکبری(ع) و کارشناس امور دینی سخنران دیگر برنامه بود که ضمن تبریک به اشتراک‌کنندگان با زبان قابل فهم برای کودکان بخشی از تکالیف شرعی‌شان از جمله اشخاص محرم و نامحرم را معرفی نمود.

وی در ادامه به والدین توصیه کرد به دختران‌شان در رعایت تکلیف خیلی سخت‌گیری نکنند و قبل از سن تکلیف به تدریج آنان را به احکام شرعی‌ آشنا کنند تا مرحله به مرحله به انجام تکالیف‌شان بپردازند.

خانم فائقه جاوید، مشاور بخش بانوان مجمع محبان اهل‌بیت(ع) نیز در این محفل به ایراد سخن پرداخت و در دو بخش به ویژگی‌های شخصیتی حضرت معصومه(س) و نقش ایشان در هدایتگری و اصلاح دینی و همچنین مسئولیت مهم و اساسی عبادت خداوند پرداخت.

ایشان رسیدن به تکلیف را یک هدیه الهی و زودتر به تکلیف رسیدن دختران نسبت به پسران را یک امتیاز برای آنان دانست که نشان دهنده توجه خداوند به زنان و جایگاه ویژه آنان در اسلام است.

 

db6e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

de6e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

e46e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

ea6e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

f16e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

f86e7e57-afdb-4a42-a1fb-b02c9b913ef1.jpg

 

حجت‌الاسلام و المسلمین مظفر، امام جمعه جنوب کابل به عنوان سخنران اصلی این مراسم ضمن تبریک میلاد حضرت معصومه(س)، آغاز دهه کرامت و روز دختر گفت: وجود دختر نعمت و رحمتی است که خداوند به پدر و مادران هدیه می‌کند. وجود دختر در حقیقت حسنات طیبه‌ایست که خداوند تبارک و تعالی برکات بزرگی را به واسطه آنها بر خانواده‌ها نازل می‌کند.

وی نیز عبادت خداوند را یک امتیاز و جشن تکلیف را آغاز این افتخار دانست و در بخشی از سخنان خود با زبانی کودکانه به شرح تشهد در نماز پرداخت، رابطه مکلف و خداوند را بیان و  مسئولیت‌های دختران بعد از سن تکلیف را گوشزد نمود و گفت: رسیدن به سن تکلیف هر چند یک امتیاز مهم با فواید است، اما شانه‌های ما را برای انجام تکالیف الهی سنگین‌تر می‌کند.

استاد مظفر با ذکر مثالی از زندگی حضرت معصومه(س)، ایشان را یکی از عالی‌ترین نمونه‌ها برای دختران در بندگی خداوند معرفی نمود.

در طول این محفل باشکوه گروه‌های سرود مدارس حضرت مریم(س) و عالی خاتم‌النبیین(ص) به اجرا پرداختند و در بخشی از برنامه به صورت عملی و با اجرایی جذاب توسط دو تن از اساتید مدرسه حضرت مریم(س)، آمادگی برای نماز و وضو گرفتن به دانش آموزان آموزش داده شد.

در پایان این محفل هدایایی به شرکت کنندگان در مسابقه و دخترانی که نامشان معصومه‌ بود، از سوی خانم حسینی مسئول بخش بانوان مجمع محبان اهل بیت(ع) و استاد مظفر و همراهی مسئولان نهادهای مشارکت کننده اهدا گردید.

 

منبع: خبرگزاری اهل‌بیت(ع) - ابنا

نظر دهید

شما به عنوان مهمان نظر ارسال میکنید.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 88950827 (0098-21)
  • 88950882 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
5*1=? کد امنیتی