نشست تخصصی "تحلیلی بر مولفه های روابط بین الملل در اسلام با تاکید بر دیدگاه آیت الله جوادی آملی" برگزار شد.

نشست تخصصی "تحلیلی بر مولفه های روابط بین الملل در اسلام با تاکید بر دیدگاه آیت الله جوادی آملی" به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع) پیش‌ازظهر امروز با سخنرانی ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در قم برگزار شد.
نشست تخصصی

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ نشست تخصصی "تحلیلی بر مولفه های روابط بین الملل در اسلام با تاکید بر دیدگاه آیت الله جوادی آملی" به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع) پیش‌ازظهر امروز - شنبه 21 اسفند - با سخنرانی «حجت الاسلام دکتر مرتضی جوادی آملی» ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در قم برگزار شد.

«دکتر مرتضی جوادی آملی» در این نشست اظهار داشت: متاسفانه فضای بین الملل براساس اندیشه های وحیانی به درستی شناخته نشده است و به درستی اقدامی صورت نگرفته است و تنها یک لعابی از دین به آن کشیده شده است. این نیاز جدی و اصلی نظام است که مباحث را از علوم وحیانی به دست آورد و عملیاتی کند.

وی بیان داشت: تبیین قوانین برای ساخت نظامی منسجم در عرصه روابط بین الملل نیاز جامعه اسلامی است و این امر نیازمند اینست که کلیت روابط بین الملل براساس اسلام درست شناخته شود. در فضای بین الملل کمک از نخبگان باید براساس فقهی که زمینه ساخت قانون را فراهم میکند انجام گیرد و مقدمه آن هم ابتدا کار فقهی و بعد آماده‌سازی قانون در این عرصه است.

رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء تصریح کرد: برای اسلامی کردن فضای بین الملل ابتدا دانش را باید ابتدا اسلامی کرد. اصرار «آیت الله جوادی آملی» بر اینکه تا دانش اسلامی نشود، دانشگاه اسلامی نخواهد شد نیز به این دلیل است.

وی اظهار داشت: روابطی که انسان با هر جریانی ایجاد میکند مسافت حرکتی انسان است. رابطه انسان با خود، رابطه انسان با جهان طبیعت، با انسانها و بین انسان و خدای خود روابطی است که آدمی در طول زندگی خود دارد و انسانیت او در طی کردن این چهار مسافت ساخته می شود.

«حجت الاسلام جوادی آملی» ادامه داد: رابطه انسان با انسان ها سه گونه رابطه محلی، منطقه ای و بین المللی است. در روابط محلی نزدیک ترین روابط شکل خواهد گرفت چراکه لوازم این رابطه اعم از قومیت، دین، زبان و.. محیا است اما متاسفانه به دلیل اینکه فرقه های مختلف در دین ایجاد شده این برادری و روابط کم رنگ تر شده است و به فرموده آیت الله جوادی آملی گاهی اوقات انسان احساس می کند که خود این افتراق عذاب است.

وی بیان کرد: اگر جامعه، ایمانی باشد رابطه اصلی اخوت و برادری است و این اصل در تمام روابط وجود خواهد داشت. اگر این اصل کم رنگ است، دلیل آن ضعف ایمانمان است. رابطه پیروان مکتب اهل بیت رابطه محلی است. این را به عنوان یک آسیب جدی باید بشناسیم که در خود شیعیان نتوانستیم رابطه ای صمیمی داشته باشیم، که در این اثر این مطلب مورد تاکید مکرر است. هرکجا حب و بغض ها و شهوات و هوی و هوس حاکم باشد، جنبه های مثبت شکل نخواهد گرفت و موجب این می شود که بهره ای از عقل برده نشود.

رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در ادامه تصریح کرد: رابطه منطقه ای، رابطه موحدان است و اختصاص به کسانی دارد که خدا را پرستش می کنند. اما برای ساخت روابط بین الملل، بدون اینکه انسان را بشناسیم این امر شدنی نیست و محقق نخواهد شد. توجه به جهان ماورای طبیعت،و مباحث عقلانی و وحیانی موجب تمدن سازی نوین خواهد شد.

وی افزود: درعلوم انسانی، ساخت این علوم به دست انسان است. در سایه روابط بین الملل نیز تعبیر انسانی است که باید مطابق بر علوم وحیانی باشد و اگر اینگونه باشد روابط بین الملل اسلامی خواهد بود. از این جهت روابط بین الملل دوگونه خواهد بود. اگر بر اساس علوم وحیانی باشد، روابط بین الملل بر پایه اسلام خواهد بود و اگر براساس آرا عقلا باشد، روابط بین الملل برپایه عقل خواهد بود که براساس شرع نیز این روابط حجت نخواهد بود و صددرصد درست نخواهد بود چرا که عقل کامل تری وجود دارد.

«دکتر مرتضی جوادی آملی» در پایان خاطرنشان کرد: علم روابط بین الملل یک علم انسانی است که می تواند براساس اسلام و عقل باشد. آن کسی که روابط بین الملل را براساس منافع ملی شکل بدهد و انجام دهد ممکن است در روابط خود دچار خطا گردد و کشور خود را نیز دچار مشکل سازد چرا که او عقل کامل را در اختیار ندارد.

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 888950827 (0098-21)
  • 888950827 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
6*1=? کد امنیتی