همایش‌های مشارکتی

نشست تخصصی

نشست تخصصی "تحلیلی بر مولفه های روابط بین الملل در اسلام با تاکید بر دیدگاه آیت الله جوادی آملی" برگزار شد.

شنبه, 21 اسفند 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ نشست تخصصی "تحلیلی بر مولفه های روابط بین الملل در اسلام با تاکید بر دیدگاه آیت الله جوادی آملی" به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع) پیش‌ازظهر امروز - شنبه 21 اسفند - با سخنرانی «حجت الاسلام دکتر مرتضی جوادی آملی» ریاست بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در قم برگزار شد.

«دکتر مرتضی جوادی آملی» در این نشست اظهار داشت: متاسفانه فضای بین الملل براساس اندیشه های وحیانی به درستی شناخته نشده است و به درستی اقدامی صورت نگرفته است و تنها یک لعابی از دین به آن کشیده شده است. این نیاز جدی و اصلی نظام است که مباحث را از علوم وحیانی به دست آورد و عملیاتی کند.

وی بیان داشت: تبیین قوانین برای ساخت نظامی منسجم در عرصه روابط بین الملل نیاز جامعه اسلامی است و این امر نیازمند اینست که کلیت روابط بین الملل براساس اسلام درست شناخته شود. در فضای بین الملل کمک از نخبگان باید براساس فقهی که زمینه ساخت قانون را فراهم میکند انجام گیرد و مقدمه آن هم ابتدا کار فقهی و بعد آماده‌سازی قانون در این عرصه است.

رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء تصریح کرد: برای اسلامی کردن فضای بین الملل ابتدا دانش را باید ابتدا اسلامی کرد. اصرار «آیت الله جوادی آملی» بر اینکه تا دانش اسلامی نشود، دانشگاه اسلامی نخواهد شد نیز به این دلیل است.

وی اظهار داشت: روابطی که انسان با هر جریانی ایجاد میکند مسافت حرکتی انسان است. رابطه انسان با خود، رابطه انسان با جهان طبیعت، با انسانها و بین انسان و خدای خود روابطی است که آدمی در طول زندگی خود دارد و انسانیت او در طی کردن این چهار مسافت ساخته می شود.

«حجت الاسلام جوادی آملی» ادامه داد: رابطه انسان با انسان ها سه گونه رابطه محلی، منطقه ای و بین المللی است. در روابط محلی نزدیک ترین روابط شکل خواهد گرفت چراکه لوازم این رابطه اعم از قومیت، دین، زبان و.. محیا است اما متاسفانه به دلیل اینکه فرقه های مختلف در دین ایجاد شده این برادری و روابط کم رنگ تر شده است و به فرموده آیت الله جوادی آملی گاهی اوقات انسان احساس می کند که خود این افتراق عذاب است.

وی بیان کرد: اگر جامعه، ایمانی باشد رابطه اصلی اخوت و برادری است و این اصل در تمام روابط وجود خواهد داشت. اگر این اصل کم رنگ است، دلیل آن ضعف ایمانمان است. رابطه پیروان مکتب اهل بیت رابطه محلی است. این را به عنوان یک آسیب جدی باید بشناسیم که در خود شیعیان نتوانستیم رابطه ای صمیمی داشته باشیم، که در این اثر این مطلب مورد تاکید مکرر است. هرکجا حب و بغض ها و شهوات و هوی و هوس حاکم باشد، جنبه های مثبت شکل نخواهد گرفت و موجب این می شود که بهره ای از عقل برده نشود.

رییس بنیاد بین المللی علوم وحیانی اسراء در ادامه تصریح کرد: رابطه منطقه ای، رابطه موحدان است و اختصاص به کسانی دارد که خدا را پرستش می کنند. اما برای ساخت روابط بین الملل، بدون اینکه انسان را بشناسیم این امر شدنی نیست و محقق نخواهد شد. توجه به جهان ماورای طبیعت،و مباحث عقلانی و وحیانی موجب تمدن سازی نوین خواهد شد.

وی افزود: درعلوم انسانی، ساخت این علوم به دست انسان است. در سایه روابط بین الملل نیز تعبیر انسانی است که باید مطابق بر علوم وحیانی باشد و اگر اینگونه باشد روابط بین الملل اسلامی خواهد بود. از این جهت روابط بین الملل دوگونه خواهد بود. اگر بر اساس علوم وحیانی باشد، روابط بین الملل بر پایه اسلام خواهد بود و اگر براساس آرا عقلا باشد، روابط بین الملل برپایه عقل خواهد بود که براساس شرع نیز این روابط حجت نخواهد بود و صددرصد درست نخواهد بود چرا که عقل کامل تری وجود دارد.

«دکتر مرتضی جوادی آملی» در پایان خاطرنشان کرد: علم روابط بین الملل یک علم انسانی است که می تواند براساس اسلام و عقل باشد. آن کسی که روابط بین الملل را براساس منافع ملی شکل بدهد و انجام دهد ممکن است در روابط خود دچار خطا گردد و کشور خود را نیز دچار مشکل سازد چرا که او عقل کامل را در اختیار ندارد.

نشست نهادهای فعال در زیارت اربعین با حضور مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) برگزار شد + تصاویر

نشست نهادهای فعال در زیارت اربعین با حضور مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) برگزار شد + تصاویر

پنج شنبه, 19 اسفند 1395

 

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ نشست نهادها و مؤسسات فعال در زیارت اربعین، به میزبانی آستان مقدس حسینی و در "مؤسسه وارث الانبیاء(ع) قم" برگزار شد.

در این همایش که صبح امروز پنجشنبه 19 اسفند 1395 برگزار گردید حجج اسلام «سید عادل العلوی» عضو هیأت مدیره موسسه وارث الانبیاء(ع)، «حسینی عارف» نماینده مجمع جهانی اهل بیت(ع)، «محمد حسون» نماینده مؤسسه آل البيت(ع)، «حاج ابراهیمی» مسؤول امور استان‌ها و کارگروه معنوی ستاد اربعین، «هاشمی زاده» مدیر روابط عمومی و امور بین المللی مسجد مقدس جمکران و «نجفی» نماینده پژوهشکده حج و زیارت به گزارشی از فعالیت های خود پرداختند و نظرات خود برای بهبود امور مربوط به راهپیمایی بزرگ اربعین را بیان کردند.

59a41ab8382a1a9d74bf993e8135cb46_797.jpg


برخی از نکات مهمی که سخنرانان به آنها اشاره کردند عبارت است از:

ــ اهمیت و شرف خدمت به ائمه اطهار و زائران آنان؛
ــ کار مداوم و حجیم سازمانهای مختلف ایرانی برای هفتادهزار حاجی مکه مکرمه، و عدم اهتمام به میلیونها زائر اربعین؛
ــ عدم توجه و تولید محصولات فرهنگی به "انتفاضه صفریه" و شیعیان مظلومی که در راه زیارت اربعین اعدام شدند؛
ــ دو محقیقت در مکتب تشیع برای مردم جهان بسیار جذابیت دارد: "قیام عاشورا" و "انتظار منجی"؛
ــ شناساندن امام حسین(ع) مقدمه ظهور است؛ چون امام زمان(ع)، خود را با امام حسین علیه السلام معرفی می‌کند؛
ــ  آماده سازی "دانشنامه عتبات عالیات" با هفتصد مدخل؛
ــ توزیع بیش از دو میلیون نسخه بروشور به همت مجمع جهانی اهل بیت(ع)

3571adc2900d18ca7bbb29ffef49e706_708.jpg

 

5aa7f8f71a707262ac6659cddc876e46_538.jpg


سخنرانان همچنین موارد زیر را پیشنهاد کردند:

ــ لزوم آسیب شناسی و گوشزد کردن کمبودها و کاستی ها؛
ــ عدم اکتفاء به این جلسه؛
ــ تشکیل کمیته‌ها و کارگروه هایی که جلسات مستمر در طول سال داشته باشند و برای این مناسبت کار کنند.

1f9ffafcc4c0bbc70331f044b842b7fc_727.jpg

 

5f5f96e221fee78568ec8daee175f851_547.jpg

 

949badd3dad97d739d3ce3d200406f70_882.jpg

 

32a03ccfe376e30cb0a7f869918353e8_640.jpg


«حجت الاسلام والمسلمین شهرستانی» نماینده آیت الله العظمی سیستانی و «حجت الاسلام والمسلمین سید ریاض حکیم» نماینده آیت الله العظمی حکیم، استادان حوزه علمیه، نمایندگان نهادها و طلاب غیر ایرانی مقیم قم از جمله حاضران در این همایش یک روزه بودند.

برای دیدن تصاویر این نشست  ایـنـجـا را کلیک کنید.

همچنین در حاشیه این همایش، نمایشگاه عکسی از جلوه های زیارت اربعین در قدیم و جدید برپا گردید. برای مشاهده تصاویری از این نمایشگاه ایـنـجـا  را کلیک کنید.

e25418821200a0f7c8f9f81b22d21691_485.jpgشایان ذکر است مؤسسه وارث الانبیاء (نام به زبان اصلی: موسسة وارث الانبیاء للدراسات التخصصیة في النهضة الحسینیة) از نهادهای وابسته به بخش فکری و فرهنگی آستان مقدس امام حسین علیه السلام است که در قم مستقر بوده و در زمینه فرهنگی و پژوهشی فعالیت می‌کند.

 گزارشی از

گزارشی از "کمیسیون B" کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام و رهبری

دوشنبه, 29 آذر 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ "کمیسیون B" اولین کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام خمینی و مقام معظم رهبری عصر امروز دوشنبه 29 آذرماه در ساختمان استانداری مرکزی برگزار شد و در این کمیسیون صاحبان مقالات به ارائه مقالات خود پرداختند.

"حبیب الله یوسفی" که در این کمیسیون با مقاله "گفتمان تقریب و وحدت اسلامی با الهام از قرآن کریم" حاضر شد، در خصوص اهمیت قرآن کریم اظهار کرد: این کتاب آسمانی باید محور گفتمان مذاهب اسلامی باشد، قرآن یکی از اصول مشترک بین مذاهب اسلامی است و تمام فرقه های اسلامی قرآن را وحی منزل می دانند.

وی ادامه داد: قرآن کریم برای تمام امور زندگی بشر دستوراتی را دارد، این کتاب آسمانی ما را به اتحاد و هماهنگی با محور خداگرایی دعوت کرده است، این دعوت قرآن کریم به اتحاد خالصانه بر محور خدا، قرآن و رسول اکرم(ص) است.

پژوهشگر حوزه دین افزود: قرآن کریم برای وحدت دستورات زیادی داده، رمز وحدت و هماهنگی هم گفتگوی صمیمی و قانونمند است، باید با تاکید بر اندیشه های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری به دنبال وحدت، عزت و سربلندی امت اسلامی باشیم.

"سید حسن حسینی" که در ادامه این کمیسیون با مقاله "راهکارهای عملی نمودن تقریب بین مذاهب اسلامی با استفاده از معارف قرآنی" حضور یافت، در خصوص اهمیت وحدت اظهار کرد: اتحاد مسلمانان مورد تاکید دین مبین اسلام است و اعتصام به حبل الله می تواند پایه وحدت میان مسلمانان باشد.

وی ادامه داد: اسلام اساس وحدت را پایه ریزی کرده و باید روحیه ایثار و فداکاری در میان مسلمانان پرورش پیدا کند، معیارهای تفرقه آمیز باید در میان مسلمانان حذف شود، ملاک قرآن برای برتری انسان ها، تقوا، علم و جهاد است و باید به نکات مشترک میان مسلمانان تاکید کنیم.

"سید حمید حسینی" در کمیسیون با مقاله "گفتمان تقریب با الهام از قرآن کریم" حضور پیدا کرد و در خصوص ویژگی های تقریب بین مذاهب اسلامی گفت: در بحث تقریب می خواهیم که کیان مذاهب اسلامی که اهل سنت و تشیع است، را به یکدیگر نزدیک کنیم و از پیامدهای منفی اختلاف بپرهیزیم.

وی افزود: حقیقت تقریب این نیست که شیعیان یا اهل سنت دست از باورهای اعتقادی خود بردارند، بلکه به دنبال این هستیم که از تولید نفرت و تکفیر یکدیگر جلوگیری کنیم، تقریب میان مذاهب اسلامی و توحید صف در برابر دشمنان یکی از آرزوهایی است که مصلحان جهان اسلام همیشه داشته اند.

"جمال الدین سلیمانی کیاسری" نیز در کمیسیون با مقاله "اسس الوحده بین المذاهب الاسلامیه علی هدی الکتاب و السنه" حضور یافت و در خصوص روایت ثقلین تصریح کرد: این روایت مورد تائید شیعه و سنی است و می تواند محوری برای وحدت میان شیعیان و اهل سنت باشد.

وی ادامه داد: مسلمانان در هنگام نماز به سوی یک قبله واحد نماز می خوانند، در حج هم مظاهر متعدد وحدت دیده می شود، ائمه معصومین(ع) هم در سیره عملی خود بر تعامل حسنه با مسلمانان تاکید داشتند، باید سعی کنیم که نگاه های مذاهب اسلامی را با گفتگو به یکدیگر نزدیک کنیم.

پژوهشگر حوزه دین افزود: وحدت یک حکم اولیه است، نه اینکه یک حکم ثانویه و تاکتیکی باشد، وحدت در زمان کنونی از اهمیت و ارزش خاصی برخوردار است.

"راضیه علی اکبری" هم در بخش پایانی کمیسیون با مقاله "بررسی مبانی معرفتی تقریب مذاهب اسلامی" حضور یافت و در خصوص نقش دشمنان در تفرفه افکنی میان مسلمانان گفت: دشمنان از ضعف های میان مسلمانان استفاده می کنند تا بتوانند در میان مسلمانان تشتت ایجاد کنند.

وی ادامه داد: گاهی نسبت های ناروا توسط برخی از پیروان مذاهب اسلامی به یکدیگر زده می شود که این نسبت ها از جمله مسائل بازدارنده وحدت اسلامی است، باید میان اهل سنت و گروه های ناصبی تفکیک صورت بگیرد.

پژوهشگر حوزه دین در پایان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات در بحث وحدت اسلامی، توهین به مقدسات مذاهب دیگر است، سب در قرآن نهی شده و هیچ جایگاهی در آموزه های شیعه ندارد، لعن هم اگر موجب اهانت به مقدسات مذاهب دیگر شود، مانع تحقق وحدت اسلامی خواهد شد.

گزارش تصویری/ کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری

گزارش تصویری/ کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام خمینی(ره) و مقام معظم رهبری

    به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ اولین کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام خمینی و مقام معظم رهبری امروز دوشنبه 29 آذرماه با حضور آیت الله دری نجف آبادی نائب رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، آیت الله اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و جمعی از اندیشمندان داخلی و خارجی در سالن همایش های پیامبر اعظم(س) استانداری مرکزی در شهر اراک برگزار شد.

قحطانی: امام خمینی(ره) متعلق به تمام جهان اسلام است

قحطانی: امام خمینی(ره) متعلق به تمام جهان اسلام است

دوشنبه, 29 آذر 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ رئیس مرکز پژوهش های تونس اظهار داشت: امام خمینی(ره) توانست با اندیشه مقاومت، که از اهل بیت و پیامبر آموخته بود در برابر استکبار پیروز شود.

«منیر القحطانی» که صبح امروز ـ دوشنبه 29 آذرماه ـ در اولین کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام خمینی و مقام معظم رهبری سخنرانی می کرد، گفت: هنگامی که خودم را در ایران یافتم باید به لحاظ شخصیت والا و برتر امام خمینی درباره ایشان صحبت کنم. امام خمینی این نگاه که رسانه های خارجی و معاند نشان داده بودند که شخص روحانی شخص عقب مانده ای است را برعکس کردند به گونه ای که باعث شد که روحانیون با لباس اسلامی خودشان چالش تمدنی و فکری ایجاد کنند.

وی افزود: همانگونه که ظاهر امام یک چالش تفکری و تمدنی بوجود آورد برای همین وقتی درباره امام صحبت می کنیم باید بگوییم که امام دانش آموزی نجیب از مدرسه پیغمبر اسلام بوده که با شجاعت خودشان در رفتار و بیانات و فتواهای خود توانسته اند باعث تقریب مذاهب و ادیان شوند.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی به روحانیون شیعه آموخت چگونه سخنان اهل بیت را بفهمند، با وجود فاصله ای که میان آنها وجود داشت، اما نظریه ولی فقیه مطرح شده توسط امام خمینی همان نظریه ولایت فقیه اهل بیت(ع) بود. نحوه بیان نظریه ولی فقیه توسط امام یک ذکاوت علمی و معرفتی بود که ایشان داشتند. امام با توجه به آموزه های خود از پیامبر اکرم(ص) نجات اسلام را در ولایت امر می دیدند.

«القحطانی» اظهار داشت: امام خمینی(ره) توانست با اندیشه مقاومت، که از اهل بیت و پیامبر آموخته بودند در برابر استکبار پیروز شوند و بعد از سال 57 هم به مردم آموختند که چگونه فهم درستی از احادیث داشته باشند و بعد از اینکه رهبر انقلاب بود به عنوان مسئول یک امت شناخته شد و علی رغم جنگی که علیه ایران رخ داد، آن التزام خودشان را داشتند.

وی افزود: امام خمینی از امام رضا(ع) آموخت که ذلت را نپذیرد، هنگامی مامون تلاش کرد امام رضا(ع) را به ولایتعهدی خود منصوب کند و مشروعیت به حکومت عباسی ها بخشد. اما امام رضا(ع) نقشه آن ها را نقش برآب کرد. همانگونه هم امام خمینی بودند که تصاویر رسانه ها از روحانیون را عوض کرد و نشان داد که این لباس باعث چالش فکری و تمدنی می شود.

رئیس مرکز پژوهش های تونس ادامه داد: به همین دلیل زمانی که از شخصیت امام صحبت می شود، امام خمینی با مسئولیت خود نباید رهبر یک طائفه یا کشور باشد. امام باید در تمام جهان فهمیده شود چراکه متعلق به تمام جهان اسلام است. و این به خاطر اینست که ایشان به خوبی توانستند شاگرد شایسته ای برای مکتب اهل بیت باشند.

وی خاطرنشان کرد: امام خمینی می خواستند تمام ساحت های معرفتی دنیا را به کربلا تبدیل کنند، همانگونه که امام حسین(ع) به مقابله علیه ظلم و به اهدای دین برخواستند و دین رسول الله را نجات دادند. امام خمینی هم برای اشاعه اسلام در سراسر دنیا به پا خاست.

«منیر القحطانی» در پایان صحبت های خود بیان کرد: امام خمینی تنها متعلق به شما نیست، شمایی که می خواهید از امام بیاموزید و تفکر ایشان را در جهان انعکاس دهید، نباید یک حاله اطراف امام قرار دهید تا کسی به امام نزدیک شود. امام یک شخصیت علمی است و باید از ایشان و شخصیت و تفکر ایشان در سراسر دنیا استفاده شود. من تونسی فرزند فکری امام خمینی، شهید مطهری و شهید بهشتی هستم.

گزارش تصویری/ مراسم افتتاح کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در شهر اراک

گزارش تصویری/ مراسم افتتاح کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در شهر اراک

 به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ اولین کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام خمینی و مقام معظم رهبری صبح امروز دوشنبه 29 آذرماه با حضور آیت الله دری نجف آبادی نائب رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در سالن همایش های پیامبر اعظم(س) استانداری مرکزی در شهر اراک آغاز به کار کرد.

گزارشی از

گزارشی از "کمیسیون A" کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام و رهبری

دوشنبه, 29 آذر 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ "کمیسیون A" اولین کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام خمینی و مقام معظم رهبری عصر امروز در استانداری اراک برگزار شد و در این کمیسیون صاحبان مقالات به ارائه مقالات خود پرداختند.

«ابراهیم آقامحمدی» که با مقاله " بررسی جریان تقریب مذاهب اسلامی " در این همایش شرکت کرده است، گفت: عالمان و اندیشمندان در طول تاریخ سعی در تقریب مذاهب داشته اند که در نهایت این تلاش ها به تاسیس موسسات تقریبی مانند دالتقریب مصر توسط علامه محمدتقی قمی منجر گردید.

وی خاطرنشان کرد: نتایج تقریب مذاهب توسط این موسسه باتوجه به زمینه های اجتماعی و سیاسی و پیگیری و نقش علما بدست آمده که نشان از تاثیرگذاری موسسات دارالتقریبی و علما و اندیشمندان دارد.

پژوهشگر برتر این کنفرانس ابراز داشت: در این مقاله نحوه چگونگی تاسیس تقریب مذاهب و اهداف و ساختار و فعالیت ها و عملکردهای آن مورد بررسی قرار گرفته شده است.

وی مهمترین عوامل موفقیت تقریب مذاهب در مصر را خردگرایی، آمیخته نشدن آن به سیاست، گروهی بودن حرکت و... دانست و گفت: این عوامل منجر به نتایجی از جمله پیوند عالمان دینی و شکل گیری جریان های تقریبی بوده است که با نزدیکی فرهنگ ها به یکدیگر همگرایی مذاهب اسلامی هم بیشتر خواهد شد.

«رضا خندان» که با مقاله "راهکارهای بکارگیری روش ارزیابی احتمالی اقناع در رسانه با تاکید بر تقریب مذاهب" حضور داشت، بیان کرد: باتوجه به کارکردهای رسانه که در حوزه دینی دارد و باتوجه به این اصل که نگرش ها اکتسابی هستند و این نگرش ها بر روی افکار و اعمال هر فرد تاثیر می گذارد، رسانه ها باید با راهکارهای مناسب در جهت تقریب مذاهب گام بردارند. امام علی(ع) هم می فرمایند: مراقب افکارتان باشید که بر اعمالتان تاثیر می گذارد.

«رضا خندان» در بیان مقاله خود اظهار داشت: راهکارهایی که تیم تحقیقاتی ما در این ارائه کرده ایم عبارتند از: اصل آزادی که باید در این موضوع درنظر گرفته شود و اینکه با توجه به ویژگی های اشخاص موضوع بیان شود. موارد دیگر هم بمباران نگرشی، تبلیغات منفی، بیان الگوها و... می‌باشند.

«کمال رنجبری» با مقاله خود با عنوان "ژئوپلیتیک جهان اسلام، فرصت ها و تهدیدهای وحدت و همگرایی و ارائه راهکارها" در این نشست حاضر شد و بیان داشت: ضرورت های همگرایی در جهان اسلام امروز به عنوان گفتمان در کشورهای اسلامی مطرح شده که باتوجه به تجربه ها و نتایج تقریبی این ضرورت بیشتر احساس می شود.

وی اظهار داشت: نیاز اولیه برای همگرایی، محیط شناسی جهان اسلام و جامعه شناختی آن است. امکانات مادی و معنوی که در اختیار جهان اسلام قرار دارد هم عوامل همگرایی جهان اسلام است. امکانات معنوی که در اختیار مسلمانان قرار دارد قرآن و ایمان به خدا و بیداری جهان اسلام است. موقعیت ژئوپلیتیک و ذخایر انرژی که در اختیار کشورهای اسلامی است هم امکانات مادی عوامل همگرایی است.

«رنجبری» درباره زمینه های تفرقه و واگرایی در جهان اسلام گفت: تعصب های قومی - مذهبی، حکومت و کارگزاران فاسد، بی اعتنایی به منابع دینی، سستی بعضی از علمای دینی، جنگ نرم، فرقه سازی و عوامل دیگری در تفرقه در جهان اسلام نقش دارند.

وی بیان کرد: راهکارهای پیشنهادی که در این مقاله مورد بررسی قرار گرفته توجه به اصول به جای فروع، همدلی شیعه و سنی، تلاش برای ایجاد امت واحده، پرهیز از ایجاد زمینه های اختلاف افکنی می باشند.

برنامه

برنامه "کمیسیون C" کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی

دوشنبه, 29 آذر 1395

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ "اولین کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی در اندیشه‌های امام خمینی و مقام معظم رهبری" صبح امروز به همت "دانشگاه اراک" و با همکاری مجمع جهانی اهل بیت(ع) و نهادهای فرهنگی دیگر در اراک برگزار شد.

در نوبت صبح این کنفرانس بین المللی که با پیام تصویری آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی آغاز به کار کرد آیت الله دری نجف آبادی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، آیت الله محسن اراکی دبیرکل مجمع تقریب مذاهب اسلامی و اندیشمندان بین المللی به سخنرانی پرداختند.

در پایان نوبت صبح این کمیسیون نیز از مقالات برتر تجلیل بعمل آمد.

در نوبت عصر کنفرانس ملی تقریب مذاهب اسلامی از ساعت 14 سه کمیسیون در سه سالن (A,B,C) برگزار می‌شود.

مقالاتی که در سالن C ارائه می‌شود به شرح زیر است:

"واکاوی تقریب و وحدت در اندیشه امام موسی صدر و امام خمینی(ره) با تکیه بر ضرورت و راهکارها"، ارائه دهنده: احسان منصوری

"راهبردها و لایه‌های راهبردی برای ایجاد وحدت مذاهب اسلامی در آراء و اندیشه‌های امام خامنه‌ای(مدظله‌العالی)"، ارائه دهنده: محمّدباقر عباسی

"تحلیل علل و زمینه های همگرائی و واگرایی امت اسلامی با تاکید بر اندیشه های استاد شهید مطهری"، ارائه دهنده: سید هادی زرقانی

"ارائه مدل مفهومی تقریب مذاهب اسلامی مبتنی بر اندیشه مقام معظم رهبری"، ارائه دهنده: محمد امین نعمتی جزی

"وحدت و تقریب مذاهب از دیدگاه امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری" ارائه دهنده: مرضیه فاضلی

"تقریب و وحدت اسلامی از دیدگاه امام خمینی با تاکید بر مساله فرقه گرایی"، ارائه دهنده: ناصر قلی زاده

"جایگاه تقریب مذاهب در اندیشه دینی و سیاسی امام خمینی (ره) و آیت الله خامنه ای"، ارائه دهنده: عباس روغنچیان رودسری

[12 3 4  >>  

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 888950827 (0098-21)
  • 888950827 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
1*3=? کد امنیتی