اخبار معاونت امور فرهنگی

کتاب

کتاب "واسطه‌های فیض آسمان در زمین" به وسیله انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص) منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ کتاب "واسطه‌های فیض آسمان در زمین؛ نگاهی به جایگاه اهل بیت(ع) از منظر زیارت جامعه کبیره" به وسیله انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص) منتشر شد.

خانم ها «اعظم خوش صورت موفق» و «مرضیه مهتدی» نویسندگان این کتاب هستند که آن را در سه مقدمه و پنج فصل بسامان کرده اند:

ــ در فصل اول با عنوان "درباره زيارت جامعه کبيره" اعتبار و اسناد این زيارتنامه مورد بررسی قرار گرفته و جامعه کبيره، بیان‌گر ویژگی‌های صدگانه امام معصوم دانسته شده است.
ــ در فصل دوم با عنوان "مهم‌ترين ويژگي‌هاي امام معصوم" به مختصات و اختصاصات امامان اهل بیت(ع) پرداخته شده است.
ــ در فصل سوم با عنوان "ولايت تشريعي در زیارت جامعه کبیره"، مفهوم شناسی تشریع در لغت بررسی شده و ولايت تشريعي پیامبر(ص) و ائمه معصومين(ع) تشریح شده است.
ــ در فصل چهارم با عنوان "ولايت تکويني در زیارت جامعة کبیره" این مفاهیم بررسی شده اند: مفهوم شناسی، انسان کامل در فرهنگ تشيع، ضرورت وجود انسان کامل در هر دوران، واسطه فیض الهی از منظر زیارت جامعه کبیره، جانشين خداوند در زمين از دیدگاه زیارت جامعه کبیره، خشـوع همة موجـودات برابر امـام معصـوم و...
ــ و در فصل پنجم با عنوان "بررسی شبهه غـلو در زیارت جامعه کبیره" علاوه بر مفهوم شناسی غلو و نگاهي به غاليان و فرقة مفوّضه، شبهات معروفی که درباره زيارت جامعة کبيره وجود دارد پاسخ و برخی از عبارت‌های غامض این زيارتنامه توضیح داده شده اند. همچنین موضع‌گيري ائمة اطهار(ع) در قبال مفوضه و غلوکنندگان آورده شده است.

همچنین علاوه بر مقدمه ناشر و مقدمه مؤلفان، تقریظ «آیت الله تحریری» از اساتید الی حوزه علمیه قم نیز در ابتدای این کتاب، دریچه ای برای ورود به بحث درباره زیارت جامعه است.
"فهرست منابع و مآخذ" پایان بخش این کتاب است.

کتاب واسطه‌های فیض آسمان در زمین در 231 صفحه در قطع رقعی، به وسیله "انتشارات مؤسسه فرهنگی هنری ابناءالرسول(ص)" وابسته به مجمع جهانی اهل بیت(ع) منتشر گردیده و با قیمت ده هزار تومان روانه بازار گردیده است.

علاقمندان به تهیه این کتاب می توانند با دفتر انتشارات تماس بگیرند: 09021231478 آقای حسین قربان تقی

3b19366bc275945e79555b647f1fb7ac_338.jpg

آنچه در پی می آید دو مقدمه کوتاه از سه مقدمه این کتاب است:

*  تقریظ آیت الله تحریری  *

بسم الله الرحمن الرحیم

ستایش مطلق برای خدایی که کمال وغنای مطلق است و با حکمت عالیه‌اش انسان را برای ارتباط ویژه و رسیدن به قرب خویش آفرید وراهنمایان مقرب درگاهش را برای راهنمایی او به انسان هدیه فرمود؛ شخصیت‌هایی که با مجاهده وصبر واستقامت راه بندگی او را به نهایتش رسانیده و مظهر صفات جمال وجلال او گردیدند.
در بین این راهنمایان کامل‌ترین آنها را برای امت اسلامی قرار داد که به بالاترین مرتبه قرب الهی نائل شده و والاترین مقام قرب وساطت را بین خالق و مخلوق عهده‌دار شدند.
پیامبر گرامی اسلام(ص) و ائمه اطهار(ع) الگوهای کامل انسانیت هستند که تمامی انبیاء و اولیاء(ع) تعهد به ولایتشان داشته وتا آخر بر سر این پیمان ایستادند.
امت اسلامی باید بالاترین شکر الهی را بواسطه این نعمت عظمی بجا آورد و تمامی گفتار و رفتار این خاندان را در تمامی شئون زندگی، الگوی کامل خویش قرار دهند.
زیارت "جامعه کبیره" یکی از فرمایشات نورانی ایشان در معرفی ایشان است که در این کتاب به گوشه‌ای از شرح ودسته بندی معارف آن پرداخته شده است.
خداوند مولفین محترم آن را در دنیا و عقبی با ایشان قرار دهد و زحمت آنان مورد پذیرش اولیائش قرار گیرد.

آمین رب العالمین
محمدباقر تحریری
شعبان 1437 مصادف با خرداد 1395

                  

*  مقدمه حجت الاسلام حسینی عارف  *

زیارت قبور انبیاء، اوصیاء، قدّیسین، علماء و شهداء، کاری ممدوح بین همه امم و ملل بود و هست. اسلام نیز زیارت قبور را مستحب و مهم می داند. این اهمیت در فرهنگ شیعی بیشتر است و شیعیان بر زیارت پیامبر(ص)، اهل بیت(ع)، علماء، شهداء و نیز اموات خود اهتمام جدی دارند؛ تا آنجا که زیارت امامان، جزئی از آیین‌های مهم مذهبی ـ و به بیان امام رضا(ع) ـ عهد و پیمانی بر عهده پیروان این مذهب معرفی گردیده است.
زیارت ائمه اطهار(ع) بویژه برای ما که توفیق درک حیات ظاهری آنان را نداشته ایم، تجدید میثاق و اقراری به امامت آنان است؛ چرا که معتقدیم امام بر دل‌های مؤمنان احاطه دارد و در زیارتگاه ها می خوانیم: «اَشهَدُ اَنَّک تَشهَدُ مَقامی وَ تَسمَعُ کلامی وَ تَرُدُّ سَلامی...».
اما زیارت ــ با تمام صفا و معنویتش ــ آن هنگام تأثیر اساسی خواهد گذاشت که همراه با "علم و شناخت" کافی باشد؛ که فرمودند: «مَن زَارَ قَبرَ الحُسَینِ بنِ عَلِیٍّ عَارِفاً بِحَقِّهِ غَفَرَ اللَّهُ لَهُ مَا تَقَدَّمَ مِن ذَنبِهِ وَ مَا تَأَخَّر».
"زیارت جامعه کبیره" از مهم‌ترین و کامل‌ترین زیارتنامه‌های مأثوره است. این متن که از سوی امام هادی(ع) صادر شده، علاوه بر آنکه در اعمال و مناسک زائران استفاده می شود به میزان معرفت آنان نیز می‌افزاید؛ زیرا مضمون آن مملو از تعلیماتی درباره امامت، مقام امامان و وظایف شیعیان در مقابل ائمه اطهار(ع) ــ و در واقع حاوی یک دوره مباحث امام شناسی ــ است. به این، باید "مباحث توحیدی" را نیز افزود که مانع از افتادن زائر در ورطه "غلو" یا "تفویض" می‌گردد.
کتاب حاضر، پژوهشی درباره این زیارتنامه با ارزش است که با همت خانم‌ها «اعظم خوش‌صورت موفق» و «مرضیه مهتدی» بسامان شده و از ارجاعات متعدد و منابع اصیل اسلامی بهره گرفته است. این اثر، با این غنای محتوا و نیز پاسخگویی به برخی شبهات در پایان آن، می تواند به عنوان مقدمه ای در شناخت این حدیث مفصل مورد استفاده قرار گیرد.
در اینجا لازم است از همکارانم در مؤسسه ابناء الرسول(ص) بویژه برادران «حسین قربان تقی» و «داود دادور» که در انتشار این کتاب زحمت کشیدند قدردانی کنم؛ امید که موجب ارتقاء شناخت و معرفت خوانندگان گردد و ما را از مصادیق این روایت امیدبخش و روح‌پرور گرداند که:
از امام باقر(ع) درباره آیه: "وَ عَلَى الْأَعرافِ رِجالٌ یَعْرِفُونَ کُلًّا بِسِیماهُم" پرسیدند، فرمود: «اعراف، آل محمّد هستند که داخل بهشت نمی‌شود مگر کسى که آنها را بشناسد و آنها او را بشناسند و داخل جهنم نمی‌گردد مگر کسى که منکر آنها باشند و آنها انکار کنند او را...».

سید علیرضا حسینی عارف
مدیرعامل مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص)
مهر 1395

شایان ذکر است "مؤسسه فرهنگی هنری ابناء الرسول(ص) تهران" تاکنون 9 کتاب زیر را منتشر نموده است:
1. ترجمان عترت؛ بیانات امام خمینی و امام خامنه ای درباره اهل بیت(ع)؛ تنظیم: سید علیرضا حسینی عارف.
2. حبیب دلها (دفتر اول)؛ یادنامه سردار شهید حبیب لک زایی؛ تنظیم: رضا لک زایی.
3. حبیب دلها (دفتر دوم)؛ یادنامه سردار شهید حبیب لک زایی؛ تنظیم: رضا لک زایی.
4. حبیب دلها (دفتر سوم)؛ یادنامه سردار شهید حبیب لک زایی؛ تنظیم: رضا لک زایی.
5. حبیب دلها (دفتر چهارم)؛ یادنامه سردار شهید حبیب لک زایی؛ تنظیم: رضا لک زایی.
6. حبیب از زبان حبیب؛ تنظیم: رضا لک زایی.
7. بسیج و امنیت ملی؛ نویسنده: سردار شهید حبیب لک زایی.
8. سردار سامراء؛ یادنامه سردار شهید سید حمید تقوی فر؛ تنظیم: روح الله پورطالب.
9. واسطه‌های فیض آسمان در زمین؛ نگاهی به جایگاه اهل بیت(ع) از منظر زیارت جامعه کبیره"؛ نویسندگان: اعظم خوش صورت موفق و مرضیه مهتدی.

انتصاب حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد رهدار بعنوان مدیر گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

انتصاب حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد رهدار بعنوان مدیر گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با صدور حکمی، «حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد رهدار» را به مدت دو سال به عنوان مدیر گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل بیت(ع) منصوب کرد.

متن حکم حجت الاسلام و المسلمین دکتر «علیرضا ایمانی» به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر احمد رهدار (دامت برکاته)

نظر به ضرورت انجام هر چه عمیقتر پژوهش های راهبردی در عرصه فعالیت های گسترده ی فرهنگی و لزوم گسترش فعالیت های کار آمد و به روز در این راستا، و با توجه به شایستگی و سوابق ارزشمند حضرتعالی به موجب این حکم، به مدت دو سال به عنوان مدیر گروه مطالعات راهبردی منصوب می شوید.

امید است با اتکال به ذات باری تعالی و عنایات معصومین (علیهم السلام) با استفاده از تجربه ی طولانی و ارزشمند مجمع، در خدمت به اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) و تحقق اهداف عالیه مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) موفق باشید.

بدیهی است همکاران گرامی در ادارات مختلف مجمع از مساعدت و همراهی دریغ نخواهند نمود.

با آرزوی توفیقات روز افزون

علیرضا ایمانی
معاون امور فرهنگی
27 بهمن 1395

حجت الاسلام والمسلمین رهدار متولد سال ۱۳۵۳ در زابل است. وی  تحصیلات حوزوی را در حد خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم و تحصیلات دانشگاهی را تا مقطع دکتری گذرانده است.

تأسیس «مجتمع فرهنگی عاشقان بقیع» زابل، «مؤسسه مطالعات و تحقیقات غرب‌شناسی» زاهدان و «مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح» قم، دبیری گروه «تاریخ و اندیشه معاصر» در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم، عضو شورای علمی گروه «مطالعات اسلام و غرب» در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم، عضو گروه پژوهشی «پژوهشکده علوم سیاسی» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تهران و عضو گروه پژوهشی «اسلام و سکولاریسم» در مرکز پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی صدرا در تهران، از مسؤولیت‌های علمی ـ اجرایی وی بوده است.

رهدار علاوه بر تدریس‌ در دانشگاه‌های مختلف و ارائه مقاله در همایش‌ها و مجلات متعدد، تألیفات گوناگونی نیز به شکل مشارکتی و مستقل دارد؛ از جمله:
ــ روابط امام علی و خلفا به روایت نهج‌البلاغه، (قم: مؤسسه مذاهب اسلامی، چ ۱، ۱۳۸۱).
ــ حیات و اندیشه سیاسی عالمان عصر مشروطه، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۲).
ــ جریان‌شناسی تاریخ‌نگاری مشروطیت، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۳).
ــ مدرنیته و عصر مشروطه، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۳).
ــ شرق‌شناسی نوین و انقلاب اسلامی، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۴).
ــ انقلاب اسلامی و غرب، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۸).
ــ جستاری نظری در باب تمدن، (قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چ ۱، ۱۳۸۶).
ــ تشیع و مدرنیته، ج ۱ ـ ۲، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۷).
ــ بنیادهای معرفت‌شناسی در غرب و تشیع، (تهران: مرکز پژوهش و اسناد ریاست‌ جمهوری و مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح، چ ۱، ۱۳۸۷).
ــ تأملاتی در فلسفه انقلاب اسلامی و بازتاب‌های آن در جهان معاصر، (تهران: مرکز پژوهش و اسناد ریاست‌ جمهوری و مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح، چ ۱، ۱۳۸۸).
ــ انقلاب اسلامی و نظریه‌پردازی مدرن، (قم: جامعة ‌الزهراء س، چ ۱، ۱۳۸۸).
ــ غرب‌شناسی عالمان شیعه در تاریخ معاصر ایران، ج ۱ ـ ۲، (قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی).
ــ انقلاب اسلامی و دیالكتیك مبارزه با غرب، (تهران: مركز پژوهش و اسناد ریاست‌ جمهوری).
ــ انقلاب اسلامی؛ چالشی بر تئوری‌های ساختارگرا، (قم: نشر معارف)

                            

برگزاری اولین جلسه هسته علمی نشست بین الادیانی زنان در معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

برگزاری اولین جلسه هسته علمی نشست بین الادیانی زنان در معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

پنج شنبه, 28 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ اولین جلسه هسته علمی نشست بین الادیانی زنان در ادیان الهی عصر دیروز ـ چهارشنبه 27 بهمن ماه ـ در سالن جلسات معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در قم برگزار شد.

در ابتدای این جلسه «محمدجواد خرسندی» مدیرکل همکاری های فرهنگی مجمع اظهار داشت: اهانت به مقدسات اسلام، قرآن سوزی، اهانت به پیامبر و امام هادی(ع) از طرف دشمنان و در بستر نا آگاهی جوامع از دین مبین اسلام شکل گرفت.
وی با بیان اینکه باید خوبی های مکتب تشیع و اسلام ترویج و تبلیغ گردد، افزود: لازم است تا همایش ها و کنفرانس هایی با مشارکت سایر ادیان بر مبنای مشترکات بین ادیانی برگزار گردد.

حجت الاسلام والمسلمین «محمد سالار» معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) عنوان کرد: دشمنان برای ما موانعی در تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) ایجاد می کنند و ما هم در سطح بین الملل در ترویج معارف اهل بیت(ع) کوتاهی هایی داشتیم و نتوانسته ایم شخصیت های خود را به طور شایسته به جهانیان معرفی کنیم.  

وی ادامه داد: زمانی که در بیروت بودم ولادت حضرت علی(ع) با ولادت حضرت عیسی همزمان شد. به همین مناسبت مراسمی برگزار کردیم و مرحوم جرج جرداق به این مراسم دعوت شد تا در مورد احادیثی که حضرت علی(ع) در مورد عیسی مسیح فرموده را بازگو کند. برگزاری این مراسم، بازتاب بسیار خوبی در لبنان داشت و اگر ما از این برنامه ها در سطح بین الملل داشته باشیم، این جهلی که نسبت به مکتب اهل بیت(ع) وجود دارد، برطرف خواهد شد.

در ادامه این نشست خانم «دکتر علاسوند» عضو هیأت علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان با تأکید بر تأسیس و تقویت شبکه های ارتباطی بین المللی اظهار داشت: کنفرانس ها باید محصول محور باشد و اهداف عینی تری برای آن در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: با اینکه موانع بسیاری در مسیر ترویج مکتب اهل بیت(ع) وجود دارد ولی تفکر شیعه در مباحث تئوریک دست بالاتر را در جهان داراست.

«حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد» مدیر مرکز تحقیقات زن و خانواده حوزه علمیه، اظهار داشت: مباحثی که در سطح بین الملل ارائه می کنیم باید زمینه جذب ایجاد کند و در کنار همایش ها و کنفرانس ها شبکه های نیروی انسانی مرتبط با هم نیز داشته باشیم تا اقدامات به نتیجه برسد.

وی با اشاره به نقش موثر رسانه ها در انتقال و انعکاس واقعیت ها گفت: بازنمایی غیر از واقعیات است و باید برای انتقال اندیشه ها و افکار خود رسانه قوی داشته باشیم.

دکتر «محمدتقی کرمی» عضو هیات علمی دانشگاه علامه اظهار داشت: در همایش ها و کنفرانس ها باید بین انگیزه، هدف و فائده تفاوت قائل شد. کنفرانس های ما با وحدت گفتمانی می تواند خانواده گرایی را گفتمان غالب خود قرار دهد.

«خانم رکن آبادی» رئیس اداره زنان و کودکان مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) سخنران دیگر این نشست گفت: در رویکردها باید به دنبال حل کردن مشکلات خانواده با آموزه های اهل بیت(ع) باشیم. در مسیر ترویج مکتب اهل بیت(ع) در جهان مسائل و معضلات و موانع زیادی مواجه هستیم و باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

وی افزود: در مباحث ادیان، مسائل چالش برانگیز وجود دارد و ما می توانیم با استفاده از ظرفیت آموزه های مکتب اهل بیت(ع) به گفتمان مشترک برسیم.

در ادامه «حجت الاسلام و المسلمین سید منذر حکیم» مدیرکل پژوهش مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: مرحوم آیت الله حکیم مباحثی در مورد جایگاه اهل بیت(ع) در زندگی انسان ها دارند که این مباحث افق ها و مسیر جدیدی برای ما باز کرد و نیاز است که راه ایشان در این زمینه ادامه پیدا کند. اگر ما معتقد هستیم که تعالیم اسلام الهی و فطری است و تنها دین در نزد خداوند اسلام است و اگر مخاطبان سخن ناب اهل بیت(ع) را بشنوند خود بخود به طرف ما جذب خواهند شد.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین دکتر «نجف لک‌زایی» رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سخنان کوتاهی بر آمادگی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برای همکاری با مجمع در برگزاری همایش های بین الادیانی تأکید کرد. همچنین پیشنهاد کرد: کنفرانس یا همایش، ثبت رسمی شود و پیش نشست ها و همایش به موقع برگزار گردد.

این جلسه پس از جمع بندی مباحث توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر «علیرضا ایمانی» معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) پایان یافت.

 
 

 

برگزاری اولین نشست بین الادیانی زنان در ادیان الهی در مجمع جهانی اهل بیت(ع)

برگزاری اولین نشست بین الادیانی زنان در ادیان الهی در مجمع جهانی اهل بیت(ع)

چهارشنبه, 27 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ اولین جلسه هسته علمی نشست بین الادیانی زنان در ادیان الهی امروز در قم برگزار می‌شود.

این نشست با حضور حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد مدیر مرکز تحقیقات زن و خانواده حوزه علمیه، حجت الاسلام والمسلمین حسین توقیفی، حجت الاسلام والمسلمین مسجد جامعی، حجت الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی ریاست پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمینایمانی معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، حجت الاسلام والمسلمین محمد سالار معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، دکتر محمدتقی کرمی عضو هیات علمی دانشگاه علامه، محسن اختری، محمدجواد خرسندی مدیرکل همکاری های فرهنگی مجمع، خانم دکتر علاسوند عضو هیأت علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان، طوبی کرمانی استاد فلسفه و حکمت دانشگاه تهران و خانم رکن آبادی رئیس اداره زنان و کودکان مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) برگزار می‌شود.

زمان: چهارشنبه ۲۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۵، ساعت ۱۴:۳۰

مکان: قم، خیابان جمهوری، نبش کوچه ۶، معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، طبقه سوم، اتاق جلسات

زمینه های همکاری خبرگزاری ابنا با فعالان فرهنگی ایالت سند پاکستان بررسی شد

زمینه های همکاری خبرگزاری ابنا با فعالان فرهنگی ایالت سند پاکستان بررسی شد

چهارشنبه, 06 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ جمعی از نمایندگان سازمان المجتبی و سازمان علم و عمل اصغریه از ایالت سند پاکستان با مدیران خبرگزاری اهل بیت(ع) شب گذشته در محل معاونت فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) قم دیدار و گفتگو کردند.

در ابتدای این دیدار یکی از میهمانان در تشریح فعالیت های سازمان المجتبی اظهار داشت: تأسیس وبسایت المجتبی، نشر مجله المجتبی، ترجمه و تألیف 40 عنوان کتاب و برگزاری دعای ندبه و دعای توسل از فعالیت های  فرهنگی سازمان المجتبی در منطقه است.

وی ادامه داد: سازمان علم و عمل اصغریه در مناطق مختلف مساجد و حسینیه های متعددی بنا کرده است، در مناسبت های مختلف برنامه عزاداری برگزار می کند، بیش از 70 کتاب ترجمه و تألیف کرده است، همچنین افراد زیادی از این مجموعه در ایران و عراق مشغول تحصیل در دروس حوزوی هستند. سازمان علم و عمل اصغریه در بیش از 100 شهر و روستای ایالت سند نمایندگی داشته و بیش از 5 هزار عضو فعال دارد.

این فعال فرهنگی با بیان اینکه فعالیت سازمان علم و عمل اصغریه بیشتر تربیتی و آموزشی است، در مورد اهمیت خبرگزاری ابنا گفت: خبرگزاری ابنا یکی از خبرگزاری های مهم و بسیار مؤثر است که در پاکستان از زبان های عربی، انگلیسی و اردو این خبرگزاری استفاده می کنیم.

همچنین آقای موسوی رئیس سازمان علم و عمل اصغریه در این نشست اظهار داشت: در ایالت سند وهابیت حضور ندارد و اهل سنت در فعالیت های فرهنگی و حتی عزاداری های ما شرکت می کنند و در جلسه سالانه ما بیشترین شرکت کنندگان دانشجویان اهل سنت هستند.

799bad5a3b514f096e69bbc4a7896cd9_320.jpgدر ادامه این نشست مدیر مسؤول خبرگزاری ابنا، درباره فعالیت های مجمع جهانی اهل بیت(ع) اظهار داشت: وظیفه مجمع کمک به ارتقای فکری و فرهنگی پیروان اهل بیت(ع) در سراسر جهان است و در این راستا کارهای بزرگی در طی 27 سال انجام داده است.

حجت الاسلام و المسلمین «سیدعلیرضا حسینی عارف» ادامه داد: مجمع جهانی اهل بیت(ع) تاکنون 1800 کتاب به بیش از 88 زبان منتشر کرده است. اعزام مبلغین، کمک به ساخت مساجد، حسینیه، درمانگاه و مراکز خیریه و دفاع از مظلومیت پیروان اهل بیت(ع) از فعالیت های دیگر مجمع بوده است.

وی در مورد علت تأسیس خبرگزاری ابنا گفت: دلیل تأسیس ابنا این بود که مشاهده کردیم مشکلات و مظلومیت های شیعیان و پیروان اهل بیت(ع) در دنیا منتشر نمی شود. قدم اول برای اینکه واکنشی نشان داده شود این است که افراد و سازمان ها از اخبار شیعیان اطلاع داشته باشند در حالی که اخبار شیعیان منعکس نمی شد.

وی ادامه داد: خبرگزاری ابنا به 24 زبان در حال فعالیت است و قرار است 3 زبان دیگر نیز اضافه کنیم و 27 زبانه خواهد شد. در برخی زبان ها مثل زبان میانماری خبرگزاری ابنا تنها رسانه شیعه در دنیاست. و زبان اردوی ابنا توانسته است منبع رسانه های مختلف اردو زبان در هند و پاکستان باشد.

9371882dcce45ee625a0ce0ba5d0b81d_298.jpgمدیر مسؤول خبرگزاری ابنا در مورد زمینه های همکاری ابنا با سازمان المجتبی و سازمان علم و عمل اصغریه پاکستان گفت: می توان از ظرفیت های سازمان مجتبی و سازمان علم و عمل اصغریه برای انعکاس اخبار شیعیان ایالت سند پاکستان استفاده کرد و می توان اخبار فعالیت های فرهنگی و قرآنی شیعیان آن مناطق را در زبان های مختلف ابنا انعکاس داد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود تفرقه بین شیعیان در کشورهای مختلف را معضل جدی خواند و افزود: شیعیان پاکستان در درجه اول باید با همدیگر وحدت باشند و در گام بعدی با برادران اهل سنت وحدت را حفظ کنند و باید در زمینه وحدت و همدلی بین مسلمانان پیرو عملی اهل بیت(ع) باشیم.

حسینی عارف در پایان گفت: اگر زمینه فراهم شد شیعیان پاکستان در امور سیاسی مثل کاندیداتوری نمایندگی مجلس شرکت کنند و از طریق دمکراتیک رأی بیاورند تا بتوانند تأثیر بیشتری در جامعه پاکستان داشته باشند.

در پایان میهمانان سازمان المجتبی و سازمان علم و عمل اصغریه ایده ها، پیشنهادات و دیدگاه های خود را با مدیرمسئول خبرگزاری ابنا در میان گذاشتند.

برای دیدن گزارش تصویری این دیدار اینجا را کلیک کنید.

شرکت مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول + تصاویر

شرکت مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول + تصاویر

خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا / سرویس صفحات فرهنگی:

"احیاء و گسترش فرهنگ و معارف اسلام ناب محمدی" و "حراست و دفاع از حریم قرآن کریم و سنت پیامبر(ص) و اهل بیت علیهم السلام" از جمله اهداف اصلی و برجسته مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام هستند.

مجمع برای تحقق این دو هدف بزرگ، فعالیت های گسترده ای انجام داده است. یکی از این فعالیت ها ترجمه کتب و منابع شیعی به زبان های زنده دنیا است. در این راستا مجمع جهانی اهل بیت(ع) موفق‌ترین سازمان ایرانی است که توانسته در مدتی کمتر از سه دهه، بیش از ۱۵۰۰ عنوان کتاب را به بیش از ۵۰ زبان زنده دنیا ترجمه نماید.

بدیهی است که این کتاب ها باید به دست مخاطبان خود و متکلمان به زبانهای گوناگون برسند. بنابراین مجمع برنامه ها و اقداماتی را هر ساله در دستور کار خود قرار می دهد تا بتواند آثار خود را معرفی و در جوامع هدف توزیع نماید. یکی از آن برنامه ها، شرکت انتشارات مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نمایشگاه های بین المللی کتاب است.

* نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول ــ 2016

سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول از 22 تا 30 آبان 1395 (12 تا 20 نوامبر 2016) از سوی شرکت نمایشگاهی "تویاپ" و با شعار "فلسفه و انسان" برگزار شد. این نمایشگاه بزرگ، با مشارکت اتحادیه ناشران ترکیه و خبرگزاری آناتولی به عنوان شریک ارتباطات جهانی برپا گردید.

هشتصد ناشر و سازمان مردم نهاد از سرتاسر جهان در نمایشگاه استانبول حضور داشتند و مجمع جهانی اهل بیت(ع) نیز همانند بسیاری از نمایشگاههای کتاب دیگر ــ در آلمان، آمریکا، پاکستان، تونس، کویت، عراق، عمان و ... ــ در این باشگاه بزرگ فرهنگی شرکت کرد.

* مراسم افتتاحیه

سي و پنجمين نمایشگاه بين المللي كتاب استانبول با حضور شخصيت های ملی و نیز میهمانان خارجی در روز 22 آبان 1395 در "مرکز کنگره استانبول (Istanbul Congress Center)" افتتاح گردید.


«حسین یامان» معاون وزير فرهنگ كشور تركيه در سخنرانی افتتاحیه با آرائه آمار كتابخانه ها، نمايشگاهها و خانه های كتاب در كشور تركيه، به نقش فرهنگ در تقويت و تثبيت دولت تاكيد نمود. وی به كودتای نافرجام اخير در کشورش هم اشاره کرد و گفت: این كودتا به همت و تلاش مردم خنثی شد و بايد از اين دستاورد صيانت كرد.

همچنین در این مراسم، معاون وزير فرهنگ كشور آلمان ــ كه کشورش ميهمان ويژه نمایشگاه امسال بود ــ در سخناني به جایگاه فرهنگ و كتاب در ارتباطات بين كشورها اشاره کرد. وی نیز به طور ضمنی به كودتای اخير در تركيه اشاره و بر ضرورت رفتار قانونمدارانه دولت در برخورد با مخالفين تاكيد نمود!

* غرفه انتشارات مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام)

غرفه مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) همچون سال های قبل در این نمایشگاه مهم برپا گردید و محل مراجعه پیروان مکتب اهل بیت (علیهم السلام) و نیز سایر علاقمندان بود.

در این غرفه ده‏ها کتاب از منشورات مجمع به زبانهای ترکی استانبولی و انگلیسی عرضه گردید. همچنین در کنار کتب مجمع، کتاب های مؤسسه کوثر (از مجامع مرتبط با مجمع) و کتاب های ترکی استانبولی جامعة المصطفی(ص) العالمیة نیز ارئه شد.


عرضه نرم افزارهای اسلامی مجمع جهانی اهل بیت(ع) از برنامه های دیگر غرفه انتشارات مجمع بود. در این غرفه لوح فشرده "Hidayet Önderleri (به فارسی:نرم افزار پیشوایان هدایت)" به زبان ترکی استانبولی برای سیستم عامل اندروید، برای اولین بار به شهروندان کشور ترکیه معرفی و عرضه شد.

علاوه بر مراجعان عادی و علاقمندان به کتاب، شخصیت ها و فرهیختگانی از غرفه انتشارات مجمع جهانی اهل ‏بیت (علیهم السلام) بازدید به عمل آورده و با فعالیت های چاپ و نشر مجمع از نزدیک آشنا شدند؛ از جمله «شیخ قدیر آکاراس»، «پروفسور ايلبر اورتايلی»، «بختیار اسدزاده» سرکنسول جمهوری اسلامی ایران در استانبول و جمعی از مدیران، استادان و دانشجویان دانشگاه های ترکیه.* مهمانان ویژه و افتخاری نمایشگاه

در این دوره از نمایشگاه استانبول، کشور "آلمان" به عنوان مهمان ویژه نمایشگاه بین‌المللی استانبول انتخاب شد. این کشور در چهار روز نخست برگزاری نمایشگاه (12 تا 15 نوامبر) به معرفی فرهنگ و ادبیات خود پرداخت. "تأثیر کلمات" شعاری بود که آلمانی‌ها برای به وجد آوردن بیشتر مخاطبان ترک خود انتخاب کرده بودند. همچنین برخی از نویسندگان سرشناس آلمانی در طول برگزاری نمایشگاه با حضور در غرفه کشور خود با بازدیدکنندگان دیدارهایی داشتند و در برنامه‌های جنبی نمایشگاه شرکت کردند.

مهمان افتخاری این نمایشگاه نیز کشور "رومانی" بود و از روز اول تا چهارم آن، در سالن بین المللی، آثار ادبی و فرهنگی این کشور به نمایش گذاشته شد.

* نهادهای شرکت کننده از ایران

در سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول، وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران و مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران هر یک بطور مستقل غرفه داشتند.

1. غرفه وابستگی فرهنگی سرکنسولگری جمهوری اسلامی:

غرفه محصولات سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با مدیریت «دکتر عبدالرضا راشد» وابسته فرهنگی ایران در استانبول، میزبان علاقمندان به فرهنگ و هنر ایران بود.

«پروفسور حسین یایمان» معاون وزیر فرهنگ و گردشگری ترکیه و «نردت اپایدین» مدیر کل فرهنگ و توریسم استانبول از جمله شخصیت هایی بودند که علاوه بر مردم از غرفه ایران در نمایشگاه بازدید کردند. یایمان با تشکر از حضور جمهوری اسلامی ایران، کشور ایران را دوست و برادر نام برد و اظهار داشت: همکاری های فرهنگی بین دو کشور باید بیش از این باشد و وزارت فرهنگ ترکیه برای تقویت این روابط فرهنگی در ابعاد مختلف آمادگی دارد.

در این دیدار عبدالرضا راشد، کتاب "نامه های رهبر معظم انقلاب" که با حمایت سازمان فرهنک و ارتباطات اسلامی به ترکی استانبولی ترجمه و منتشر شده است را به معاون وزیر فرهنگ کشور میزبان هدیه کرد.

غرفه ایران در این نمایشگاه بازدیدکنندگان فرهیخته و دانشگاهی زیادی داشت. در این غرفه همچنین "طرح حمایت از ترجمه و نشر آثار فارسی به زبانهای دیگر (تاپ)" هم معرفی شد که با استقبال خوبی از سوی اساتید زبان و ادبیات فارسی روبرو گردید و در واقع اولین استقبالی که از این طرح شده است، از سوی اساتید زبان فارسی دانشگاه استانبول و دانشگاههای ترکیه می باشد.


2. "مؤسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران"

این مؤسسه نیز در غرفه خود به معرفی نمایشگاه بین المللی کتاب تهران و برخی آثار ایرانی پرداخت و با حضوری کمرنگ، تعدادی کتاب در حوزه شعر و ادبیات را نمایش داد.

* فعالیت های رسانه ای

مسؤولان غرفه انتشارات مجمع و غرفه رایزنی فرهنگی در گفتگو با خبرنگاران شبکه ها و خبرگزاری های مختلف، به معرفی آثار خود پرداختند.* عدم حضور کشورهای عربی

کشورهای عربی در نمایشگاه امسال ترکیه حضور نداشتند و تنها کشور "امارات" غرفه ای بسیار کوچک دایر کرده و به عرضه کتاب هایی با موضوع گردشگری و تاریخی پرداخته بود؛ و کتاب های تاریخی نیز با رویکرد گردشگری عرضه می شدند.

حضور کشورهای عربی در نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو ــ در شهریور گذشته ــ نیز کمرنگ و تقریباً هیچ بود که البته با توجه به حوادث منطقه طبیعی به نظر می رسید؛ اما انتظار می رفت با توجه به روابط دولت «اردوغان» با کشورهای عربی خلیج فارس ــ نظیر عربستان سعودی، قطر و ... ــ این کشورها در نمایشگاه استانبول حضور قوی داشته باشند، اما اینگونه نشد.

* برنامه های جانبی

در سی و پنجمین دوره نمایشگاه کتاب استانبول، حدود 300 نشست جنبی، گفتگو، گردهمایی حرفه ای ناشران، رونمایی، پنل تخصصی، شعرخوانی، کنسرت و معرفی کتاب نیز برگزار شد.

همچنین کارگاه های ویژه گروه های سنی مختلف برای کودکان و جوانان ــ مانند "حقوق"، "آموزش"، "تفاوت ها" و "مطالعه و تفکر نقادانه" ــ از فعالیت های جنبی نمایشگاه امسال است.

"بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی هنر استانبول (ARTİST 2016)" نیز همزمان با نمایشگاه کتاب امسال برگزار و طی آن 25 گالری هنری برپا و آثار 10 هنرمند در چندین گالری و پنل به نمایش در آمد.

* مراسم رونمایی از دو نرم افزار کتاب الکترونیکی مجمع

یکی از برنامه های جنبی نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول که در روز اول برگزار و با استقبال خوب مردم و فرهیختگان مواجه شد، رونمایی از دو اثر مجمع جهانی اهل بیت(ع) و چهار کتاب رایزنی فرهنگی ایران بود.

در این مراسم که در سالن اصلی نمایشگاه برگزار شد از "نرم‌افزار پرسش و پاسخ مفتاح (به پنج زبان، از جمله ترکی استانبولی)"، "نرم افزار پیشوایان هدایت (به زبان ترکی استانبولی)" و چهار کتاب "ادوار شعر فارسی؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت"، "نامه های مقام معظم رهبری (مد ظله‌ العالی) به جوانان غربی"، "جشن‌های ایرانیان" و "ارزش میراث صوفیه" به زبان ترکی استانبولی رونمایی گردید.وابسته فرهنگی ایران در استانبول مطالبی درباره چهار کتاب مذکور بیان و از مرکز ترجمه معارف اسلامی و علوم انسانی و همکاری ناشرین ترک دماوند و وصال تشکر کرد.

دکتر عبدالرضا راشد افزود: جمهوری اسلامی ایران و ترکیه دو کشور برادر و دوست بوده و همکاری‌های دو کشور در ابعاد مختلف و در بالاترین سطح قرار داشته و در این میان ارتباطات فرهنگی نقش ارزشمند و مؤثری در تقویت و تحکیم روابط دارد.در ادامه رئیس گروه زبان و ادبیات فارسی دانشگاه استانبول و ناظر و تصحیح کننده کتاب "ادوار شعر فارسی؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت" گفت: این کتاب با نثر ساده نوشته شده است و نویسنده کتاب از برجستگان ادب فارسی بوده و از اشراف کامل بر تاریخ ادبیات و حیات شعرا برخوردار است.

«علی گوزل یوز» ادامه داد: کتاب "ادوار شعر فارسی؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت" برای آشنایی با شعر فارسی به علاقه‌مندان ادب پارسی، کمک شایانی خواهد کرد.

پس از آن «احمد چلیک» استاد دانشگاه استانبول و مترجم کتاب "ارزش میراث صوفیه" ضمن بیان ویژگی‌های این اثر ارزشمند، گفت: نویسنده کتاب از مفاخر علمی و ادبی در قرن معاصر در ایران بوده و آثار متعددی از خویش برای بشریت و علاقمندان علم و ادب به ارمغان گذاشته است.

سخنران بعدی این مراسم، «شیخ قدیر آکاراس» رئیس اتحادیه علمای ترکیه و نویسنده و مترجم چندین جلد کتاب در زمینه معارف اهل بیت(ع) بود كه با اشاره به مشترکات فرهنگی، تاریخی و زبانی دو کشور ترکیه و ایران بر ضرورت تقویت همکاری‌های علمی و فرهنگی تأکید كرد.

«ایلبر اورتایلی» استاد شهیر ترکیه هم در سخنان خود، ضمن تقدیر از برپایی این آیین رونمایی و تجلیل و تمجید از خدمات علمی دانشمندان و مشاهیر ایرانیان از گذشته تا به امروز، به جایگاه ادبی شعرای بزرگ چون حافظ شیرازی اشاره كرد.شایان ذکر است نرم‌افزار "مفتاح" شامل ۷۰ هزار پرسش و پاسخ قرآنی، حدیثی، اعتقادی، فقهی، تاریخی و ... است که به زبان های عربی، فارسی، انگلیسی، اردو و ترکی استانبولی  برای راینه های شخصی با سیستم عامل ویندوز و نیز موبایل ها و رایانک ها با سیستم عامل اندروید در اداره کل فناوری اطلاعات مجمع جهانی اهل بیت(ع) آماده شده است.

نرم افزار "پیشوایان هدایت" نیز با موضوع سیره ائمه معصومین(ع) به زبان ترکی استانبولی آماده شده است.

مؤلف کتاب ارزش میراث صوفیه «عبدالحسین زرین کوب»، کتاب جشن های ایرانیان «عسکر بهرامی» و کتاب ادوار شعر فارسی؛ از مشروطیت تا سقوط سلطنت «محمدرضا شفیعی کدکنی» هستند.

* دوره آینده

سی و ششمین نمایشگاه بین المللی کتاب استانبول از 13 تا 21 آبان 1396 (4 تا 12 نوامبر 2016) به مدت 9 روز در این شهر تاریخی برگزار خواهد شد.

با توجه به عدم وجود یک کتابخانه رسمی شیعی در ترکیه و احساس نیاز فراوان از سوی حقیقت جویان، حضور قویتر ناشرانی مثل غرفه مجمع جهانی اهل بیت (علیهم السلام) بسیار ضروری می‌نماید.

دستاورد مهم دیگر نمایشگاه امسال این بود که نام و لوگوی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در کتاب رسمی نمایشگاه ثبت گردید. این اقدام، باعث می شود که مجمع به عنوان یک نهاد دارای مجوز قانونی فعالیت در ترکیه، در دوره های آینده نیز مشارکتی کارساز داشته باشد.

انتشار کتابی از

انتشار کتابی از "آیت الله سبحانی" به زبان روسی

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ کتاب "رهبری امت" با نام اصلی лидерства B ислаmcкoй Oбuинe  به زبان روسی منتشر شد.

این کتاب که برگرفته از مباحث امامت «آیت الله العظمی جعفر سبحانی» است به همت معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به زیور طبع آراسته شده و این اصل دینی را در 25 درس زیر به خواننده منتقل می کند:

درس یکم: فلسفه شناسایی امام
درس دوم: دو نظریه پیرامون امامت: 1- نظریه دانشمندان اهل تشیع 2- نظریه دانشمندان اهل تسنن
درس سوم: کدام یک از این دو نظریه فوق صحیح است؟
درس چهارم: پیامبر مقام امامت را یک منصب الهی می داند
درس پنجم: امام از نظر شیعه یک پناهگاه فکری و عملی است
درس ششم: خطر مثلث و دشمنان سه گانه اسلام
درس هفتم: تکامل روحی و معنوی در پرتو وجود امام معصوم انجام می گیرد
درس هشتم: انتصاب امام از جانب خداوند با اصول آزادی منافات ندارد
درس نهم: حربه ای به نام مشورت
درس دهم: تنها به قاضی نرویم
درس یازدهم: تراژدی سقیفه
درس دوازدهم: بررسی منطق اهل سقیفه
درس سیزدهم: پیشوایی در نماز، گواه زعامت و فرمانروایی نیست
درس چهاردهم: پیامبر گرامی دارای دو منصب بوده است
درس پانزدهم: پایه اطلاعات خلفاء از احکام الهی
درس شانزدهم: گفتاری ارزنده از امام علی (ع) درباره راه شناسایی حق و باطل
درس هفدهم: دلایل نقل بر پیشوایی امام علی (ع)
درس هجدهم: نقشه های دشمن ها برای کوبیدن اسلام
درس نوزدهم: واقعه تاریخ غدیر یک واقعه جاودانی است
درس بیستم: هدف از آن اجتماع باشکوه در سرزمین غدیر چه بوده است؟
درس بیست و یکم: چرا اکثریت صحابه حدیث غدیر را نادیده گرفتند؟
درس بیست و دوم: پیوند عترت با قرآن تا روز رستاخیز ناگسستنی است
درس بیست و سوم: امتیازات رهبران آسمانی
درس بیست و چهارم: دلایل عصمت پیامبران، مصونیت دیگر پیشوایان را نیز ثابت می کند
درس بیست و پنجم: مسئولیت های بزرگتر شرایط سنگینتری لازم دارد.

کتاب "رهبری امت" با ترجمه «سرگی (تیمور) میخالف» در 348 صفحه منتشر با این شمارهٔ استاندارد بین‌المللی (شابک ــ ISBN) در دسترس علاقمندان قرار گرفت: 7-859-529-964-978.

تصویر رو و پشت جلد کتاب

                        
شایان ذکر است که این کتاب از جمله 11 کتابی است که به مناسبت شرکت مجمع جهانی اهل بیت(ع) در نمایشگاه بین المللی کتاب مسکو به زبان روسی منتشر و به گنجینه کتابهای روسی مجمع اضافه گردید.

مجمع جهانی اهل بیت(ع) و مراکز مرتبط با آن، تاکنون بیش از 1800 عنوان کتاب به بیش از 55 زبان زنده دنیا تألیف، تدوین، ترجمه و منتشر نموده اسست.

[12 3 4 5  >>  

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 888950827 (0098-21)
  • 888950827 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
5-5=? کد امنیتی