اخبار اعضای شورای‌عالی

چهارمین جشنواره اسوه‌های صبر و مقاومت برگزار شد.

چهارمین جشنواره اسوه‌های صبر و مقاومت برگزار شد.

دوشنبه, 23 اسفند 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در چهارمین جشنواره اسوه‌های صبر و مقاومت با اشاره به واژه صبر در قرآن مجید، اظهار داشتند: در برخی از آیات از مقام صابرین تمجید شده و خداوند به کسانی که در مقابل مشکلات مالی و جانی صبورند پاداش بدون حساب و کتاب روزی می‌کند. برخی تصور می‌کنند معنای صبر این است که دست روی دست بگذراند و بگویند خدا خود مشکلات را حل خواهد کرد و هیچ اقدامی نداشته باشد، در حالی که اینچنین نیست.

آیت الله مجتهد شبستری با بیان اینکه پیش از انقلاب جمعی به نام حجتیه معتقد بودند که در برابر انحرافات و فساد جامعه باید سکوت کرد و کاری به نظام و حکومت نداشت، تاکید فرمودند: این مفهوم به معنای صبوری نیست بلکه منظور از صبر، صبر انقلابی است یعنی مسلمان باید قیام کند و آن مقدار که توانایی دارد با مفاسد مبارزه کند و اگر در این راه مصایبی بر او حاصل شد در برابر آن صبور باشد.

نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه تبریز با بیان اینکه اسلام دین پویایی و نشاط است، ابراز داشتند: قبل از انقلاب اسلامی جهانیان بر این باور بودند که دین افیون ملت‌هاست و دین اسلام برای تحقیر آمده است، در حالی که انقلاب اسلامی چهره واقعی اسلام را نمایان ساخت.

امام جمعه تبریز با اشاره به نقش موثر مادران و همسران شهدا در هشت سال دفاع مقدس آنان را اسوه‌ صبر و استقامت‌ دانستند و ابراز داشتند: مادران و همسران شهدا با ایثارگری‌ و فداکارهایی که داشتند، همسر و فرزندانشان را به میدان نبرد فرستادند و در مقابل مصیبت ها صبر نمودند.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با اشاره به نقش زنان در جامعه‌ ایرانی اسلامی فرمودند: زنان کشورمان در دوران انقلاب اسلامی، جنگ تحمیلی و پس از آن با حضور مفید و تربیت اولاد صالح از آزمون‌های الهی سربلند بیرون آمده‌اند. در اثر تربیت نیکوی مادران این سرزمین است که جوانان پا در رکاب جهاد و شهادت گذاشتند و هشت سال حماسه آفریدند و امروز نیز در صیانت از حریم آل الله پیش‌قدم شده‌اند.

رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع)، با بیان اینکه فتح و پیروزی های منطقه به برکت همین خانواده‌های انقلابی است‌، اظهار داشتند: اگر در کنار رشادت رزمندگان و جانبازان، صبر و استقامت مادران و همسران ایشان نبود ما به این پیروزی‌ها دست نمی یافتیم.

آیت الله مجتهد شبستری با اشاره به نقش زنان جامعه در ولایت پذیری، فرمودند: گریه‌های حضرت زهرا(س) سیاسی بود و در جهت حمایت از ولایت، ایشان به این طریق اعتراض خود را به حکومت غصب شده نشان می‌دادند، اتفاقی که بعدها در کربلا رخ داد و حضرت زینب (س) به جهت نشان دادن ظلم و جنایت یزدیان این حربه را به کار گرفتند.

سخنان آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در خطبه های نماز جمعه اراک

سخنان آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در خطبه های نماز جمعه اراک

شنبه, 21 اسفند 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: استفاده از محصولات ایرانی و ساخت داخل، جلوگیری از واردات بی رویه کالاها و هزینه های غیر ضروری، کلید تحقق اقتصاد مقاومتی است.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در خطبه های نماز جمعه اراک افزود: اقتصاد مقاومتی برنامه یک ساله و مقطعی نیست بلکه راهبردی کلان و بلند مدت کشور است که همه مردم باید نسبت به اجرایی شدن مولفه های آن حساس و متعهد باشند.

وی اظهار کرد: با استفاده از کالاهای داخلی، کاهش هزینه های اضافی و مبارزه با اسراف می توان به اهداف اقتصاد مقاومتی دست یافت و اهداف مترقی این نقشه راه پیشرفت و توسعه کشور را به انجام رساند.
وی ادامه داد: سعی و تلاش، افزایش بهره وری نیروی کار، خودداری از تنبلی و استفاده از کالاهای داخلی از مهمترین عوامل پیشرفت و توسعه کشورهای پیشرفته است و باید مردم و مسئولان با الگوگیری از این مهم زمینه پیشرفت و توسعه کشور را در همه زمینه ها فراهم کنند.

امام جمعه اراک خاطر نشان کرد: تولید کنندگان داخلی نیز باید با افزایش کیفیت کالاهای داخلی، رقابت و فرهنگ سازی استفاده از کالاهای داخلی توسط مردم ضمن کاهش نیاز کشور به واردات کالا در امر صادرات و حضور در بازارهای جهانی نیز نقش فعال داشته باشند.

وی با یادآوری دیدار رهبر معظم انقلاب با اعضای مجلس خبرگان رهبری بحث عظمت و سنگینی بار مسئولیتی که برعهده مسئولان نظام گذاشته شده را یادآور شد و افزود: پست، مقام و تشریفات در جمهوری اسلامی ایران وجود ندارد و باید با حذف برخی از تشریفات اضافه، همه مسئولان در نظام مقدس جمهوری اسلامی در برابر وظایف و اجرای هرچه بهتر فعالیت ها احساس مسئولیت داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تحقق اقتصاد مقاومتی و بهبود وضعیت معیشت مردم را از دیگر رهنمودهای مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: دولت تدبیر و امید در راستای بهبود معیشتی و اقتصاد مقاومتی اقدام های ارزنده ای را در پارس جنوبی و سایر نقاط کشور انجام داده است که مهم است آثار این تلاش ها در زندگی مردم نیز قابل مشاهده باشد.

آیت الله دری نجف آبادی ادامه داد: تلاش ها و فعالیت ها نباید به گونه ای باشد که مردم آثار آن را در زندگی خود لمس نکنند.

وی، وجود جبهه کفر بین المللی در برابر جمهوری اسلامی ایران را از دیگر محورهای فرمایشات مقام معظم رهبری عنوان کرد و گفت: کینه توزی و بدخواهی دشمنان اسلام با ایران اسلامی به دلیل استقامت، استقلال طلبی و آزادی خواهی انقلاب اسلامی با پشتیبانی مردم بوده است و سرمایه عظیم مردمی باید روز به روز تقویت شود.

امام جمعه اراک خاطر نشان کرد: انقلاب اسلامی با پشتیبانی مردم برای حفظ استقلال و آزادی کشور تا کنون در برابر تمام زیاده خواهی های دشمنان ایستادگی کرده است و از این پس نیز این راه را با قدرت ادامه می دهد.

وی با یادآوری سالگرد تاسیس بنیاد شهید توسط امام خمینی(ره) و گرامیداشت یاد و خاطره شهدای انقلاب و جنگ تحمیلی افزود: یاد و خاطره شهدا، جانبازان و ایثارگران باید برای همیشه در جامعه زنده بماند و انجام اقدام های فرهنگی در بین نسل جوان نهادینه شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: با توجه به نزدیکی ایام نوروز و آغاز سال جدید نیاز است مردم با برنامه ریزی در انجام کارها و رعایت نکات ایمنی در هنگام رانندگی و در سفرها میزان حوادث رانندگی را در استان و کشور به حداقل رسانده شود و از ایجاد مشکلات برای خانواده و جامعه جلوگیری کنند.

بیانیه شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره مهمترین حوادث جهان اسلام

بیانیه شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درباره مهمترین حوادث جهان اسلام

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ آخرین نشست شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام در سال جاری، امروز 19 اسفند سال 1395 ــ برابر با 10 جمادی الثانیة و 9 مارس 2017 ــ در تهران برگزار شد.

در پایان این نشست، اعضای شورای عالی مجمع با صدور بیانیه ای، مواضع خود را درباره مهمترین حوادث جهان اسلام اعلام کردند.

متن بیانیه شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به شرح زیر است:

بسمه تعالی

در نشست امروز شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت علیهم السلام، آخرین تحولات جهان اسلام و چالش ها و فرصت های پیش روی مسلمانان بررسی گردید و بویژه وضعیت مردم کشور "بحرین" و سیاست های سرکوب گرایانه رژیم آل خلیفه مورد بحث قرار گرفت.

شرکت کنندگان در این نشست، سیاست های ارعاب و شکنجه و محدودیت های گسترده ای که رژیم سرکوبگر آل خلیفه علیه مسلمانان و شهروندان مظلوم این کشور اعمال می کند را بشدت محکوم می نمایند و آن را برخلاف معاهدات و قوانین بین المللی و احکام شرع و موازین اخلاقی دانسته و از علمای اعلام و شخصیت های برجسته دینی و سیاسی کشورهای جهان و نیز سازمان های بین المللی درخواست نمودند تا ضمن دفاع از حقوق شهروندی مردم مظلوم بحرین، نسبت به آزادی بی قید و شرط تمامی زندانیان، از حاکمان منامه مطالبه گری نمایند.

اعضای شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) به رژیم خودکامه بحرین هشدار می دهند که نسبت به لغو حکم سلب تابعیت «آیت الله شیخ عیسی احمد قاسم» رهبر معنوی شیعیان این کشور اقدام عاجل بعمل آورده و با تأمین آزادی های معنوی و حقوقی شهروندان این کشور، محدودیت های اعمال شده نسبت به مراسم عبادی و اقامه نماز جمعه و جماعات پیروان اهل بیت(ع) را لغو نماید.

شرکت کنندگان در ادامه، از پیروزی های درخشان ارتش و نیروهای مردمی "سوریه" و "عراق" علیه گروه های تروریستی تکفیری که مورد حمایت استکبار و ارتجاع قرار دارند تجلیل کردند.

در این نشست، تجاور نظامی رژیم آل سعود به مردم مظلوم و بی پناه کشور "یمن" هم مورد بحث قرار گرفت و حاضران آمادگی خویش را در دفاع از حقوق حقه مردم این کشور اعلام کردند.

اعضای شورا همچنین با الهام از رهنمودهای خردمندانه رهبر فرزانه انقلاب اسلامی «آیت الله العظمی امام خامنه ای»، آزادی سرزمین های اسلامی اشغالی و قدس شریف را در سرلوحه اقدامات خود قرار داده و از آرمان های مردم آزادیخواه فلسطین و دیگر مظلومان و مستضفان جهان، حمایت همه جانبه خواهند کرد.

الیس الصبح بقریب

مجمع جهانی اهل بیت(ع)
19/12/1395
9/3/2017

شایان ذکر است شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) از شخصیت های برجسته جهان تشیع هستند که مسؤوليت تصويب سياست‌ها و برنامه‌های این مجمع و نيز نظارت بر حوزه‌های اجرايی آن را بر عهده دارند.

«آیت‌الله محسن مجتهد شبستری» ریاست این شورا و آقایان «آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی» و «حجت‌الاسلام والمسلمین سید ابوالحسن نواب» نایب رییسی و دبیری آن را بر عهده دارند.

حضرات آیات، حجج اسلام و آقایان «محمدحسن اختری»، «محسن قمی»، «مهدی هادوی تهرانی»، «سید احمد خاتمی»، «علی‌اكبر ولایتی»، «محمود محمدی عراقی»، «محمدعلی تسخیری»، «محسن اراكی»، «علیرضا اعرافی» و «ابوذر ابراهیمی ترکمان» از کشور ایران، «سید محمدعلی محسن تقوی» از کشور هندوستان، «علامه سید ساجد علی نقوی» از کشور پاکستان، «سید مرتضی مرتضی» از قاره آفریقا، «شیخ عیسی احمد قاسم» از کشور بحرین، «سید حسن نصرالله» از کشور لبنان، «محمدآصف محسنی» از کشور افغانستان، «سید عمار حکیم» از کشور عراق، «شیخ حسین المعتوق» از کشور کویت و «شیخ نبیل طالب الحلباوی» از کشور سوریه اعضای فعلی شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) هستند.

آیت الله محمود محمدی عراقی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درپی درگذشت «احمد عزیزی» شاعر انقلابی و آیینی کشور پیام تسلیتی صادر کرد.

آیت الله محمود محمدی عراقی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درپی درگذشت «احمد عزیزی» شاعر انقلابی و آیینی کشور پیام تسلیتی صادر کرد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ «آیت الله محمود محمدی عراقی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درپی درگذشت «احمد عزیزی» شاعر انقلابی و آیینی کشور پیام تسلیتی صادر کرد.

متن پیام وی به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

کل نفس ذائقة الموت ثم الینا ترجعون

درگذشت شاعر توانا و انقلابی آقای احمد عزیزی پس از تحمل 9 سال بیماری پرمشقت موجب تأسف و تاثر گردید.

این شاعر متعهد که اشعار وی مزین به عرفان اسلامی و مدح اهل بیت علیهم السلام بود همواره با هنر مثال زدنی خود عشق و ارادت خود را به اسلام و انقلاب به بهترین شکل بروز داد.

اینجانب درگذشت  این هنرمند متعهد را به ملت شریف ایران بویژه مردم شهید پرور کرمانشاهی، جامعه ادبی و خانواده محترم ایشان تسلیت عرض نموده و برای آن عزیز سفر کرده غفران و رحمت واسعه الهی مسئلت می نمایم.

محمود محمدی عراقی

 سخنان «آیت الله دری نجف آبادی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیروز - یکشنبه 15 اسفند ماه - در آیین درختکاری در دانشگاه آزاد واحد امیر کبیر اراک

سخنان «آیت الله دری نجف آبادی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیروز - یکشنبه 15 اسفند ماه - در آیین درختکاری در دانشگاه آزاد واحد امیر کبیر اراک

دوشنبه, 16 اسفند 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ «آیت الله دری نجف آبادی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) دیروز - یکشنبه 15 اسفند ماه - در آیین درختکاری در دانشگاه آزاد واحد امیر کبیر اراک شرکت کرد و گفت: درختکاری و ترویج فرهنگ استفاده بهینه از منابع طبیعی، سرمایه ای در راستای مهار آلایندگی هوا و حفظ و احیاء داشته های طبیعت است.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی افزود: حفظ منابع طبیعی تکلیفی جدی برای نسل فعلی و آتی کشور به شمار می‌آید و از ارزش والایی برخوردار است.

عضو مجلس خبرگان رهبری ادامه داد: استان مرکزی به خصوص کلانشهر اراک در زمینه آلودگی هوا با مشکلات زیادی روبه رو است که این مهم تنها با گسترش فرهنگ درختکاری و حفاظت از مراتع امکان پذیر است.

امام جمعه اراک ادامه داد: گسترش فضای سبز و حراست از مراتع و جنگل های استان ضمن تاثیر در زیبایی بصری و محیطی و سلامت هوا، در ایجاد فضاهای بانشاط تفریحی و ورزشی برای خانواده ها نیز حائز اهمیت است.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام بیان کرد: کاشت نهال و گسترش فضای سبز باید با صرفه جویی در مصرف آب همراه باشد و با بهره گیری از شیوه های جدیدتر و آبیاری قطره ای باید مصرف آب را در استان تقلیل دهیم.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) درختکاری را یکی از تاکیدات دین مبین اسلام دانست و گفت: دستگاه های متولی مانند شهرداری ها باید نسبت به این مهم توجه بیشتری داشته باشد و کاشت درختان مقاوم در راستای مقابله با ریزگردها و آلایندگی احتمالی استان و یا کلانشهر اراک گام های اساسی بردارد.

گزارش تصویری/ مراسم سالگرد ارتحال «آیت الله واعظ طبسی»  عضو فقید شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در حرم مطهر رضوی

گزارش تصویری/ مراسم سالگرد ارتحال «آیت الله واعظ طبسی» عضو فقید شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در حرم مطهر رضوی

یکشنبه, 15 اسفند 1395

    به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ مراسم اولین سالگرد ارتحال «آیت الله واعظ طبسی» عضو فقید شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) شنبه چهاردهم اسفند ماه 1395 در رواق امام خمینی(ره) حرم مطهر رضوی با حضور «آیت الله علم الهدی»، «آیت الله رئیسی»، استاندار خراسان رضوی و سخنرانی «آیت الله کازرونی» نماینده مجلس خبرگان رهبری برگزار شد.

نشست خبری دومین اجلاس رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور  آیت الله «سید احمد خاتمی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

نشست خبری دومین اجلاس رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری با حضور آیت الله «سید احمد خاتمی» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

شنبه, 14 اسفند 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ نشست خبری دومین اجلاس رسمی پنجمین دوره مجلس خبرگان رهبری پیش از ظهر امروز ـ شنبه 14 اسفندماه ـ با حضور اصحاب رسانه، در دبیرخانه مجلس خبرگان رهبری (قم) برگزار شد.

آیت الله «سید احمد خاتمی» در ابتدای این نشست اظهار داشت: دومین اجلاس مجلس خبرگان رهبری روزهای سه شنبه و چهارشنبه در مجلس شورای اسلامی قدیم برگزار می شود.

وی در تشریح برنامه های مجلس خبرگان رهبری اظهار داشت: پس از تلاوت آیات قرآن مجید، آیت الله جنتی رئیس مجلس خبرگان رهبری سخنرانی خواهد کرد. پس از ایشان 4 نفر از اعضا نطق های قبل از دستور خواهند داشت. در اولین دستور کمیته تدوین بیانیه پایانی مجلس خبرگان رهبری شکل خواهد گرفت. پیش نویس در اختیار اعضای مجلس خواهد گرفت و تک تک اعضا نظراتشان را بیان می کند.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری افزود: بیانیه پایانی حاصل دیدگاه و نظرات اعضای خبرگان است و هیئت رئیسه چیزی را به عنوان بیانیه تدوین نمی کند.

وی با بیان اینکه در این اجلاس دو میهمان خواهیم داشت، گفت: موضوع معیشت مردم و مسائل اقتصادی، و فضای مجازی فرصت ها و بحران هایی که در این عرصه وجود دارد، مورد توجه هیئت رئیسه قرار گرفت و قرار شد در جلسه اول سردار عبداللهی فرمانده قرارگاه خاتم الانبیا موضوع اقتصاد مقاومتی و مشکلات معیشتی مردم را طرح کند و دکتر تقی پور عضو شورای عالی فضای مجازی مهمان دیگر ماست و از ایشان خواسته شده فضای مجازی و فرصت ها و بحران ها را مطرح کنند.

آیت الله خاتمی در مورد شیوه اداره کردن سخنرانی میهمانان گفت: برای ارائه مطالب، میهمانان حداکثر یک ساعت فرصت دارند. پس از یک ساعت 5 نفر از اعضای مجلس خبرگان به مدت 10 دقیقه در رابطه با نطق سخنران، مطالب شان را ارائه خواهند کرد. برگزاری این جلسان الزاما به معنای سوال از شخصیت مدعو نیست و چه بسا خُبره ای سخن ایشان را نقد کند و مباحث در فضای دوستانه ای مطرح می شود.

وی با بیان اینکه بعد از ظهر روز چهارشنبه بیانیه پایانی قرائت خواهد شد، افزود: ما در پی اصلاح آئین نامه انتخابات خبرگان هستیم. این کار مربوط به کمسیون آئین نامه است. در این عرصه باید تحول جدی صورت گیرد. اصلاح آئین نامه به این اجلاس نرسید و در اجلاس های آینده بررسی خواهد شد.  چون طبق قانون اساسی قوانین مجلس خبرگان را خود اعضای خبرگان تصویب می کنند و قوانین مجلس خبرگان نیاز به تجدید نظر دارد.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری در مورد ضیافت مجلس خبرگان اظهار داشت: اعضای مجلس خبرگان رهبری در ضیافت رئیس مجلس خبرگان شرکت خواهند کرد و در دوره های قبل نیز این ضیافت برگزار می شد. این ضیافت، ضیافت کاری است و اعضا نظرات خود را به مدت 5 دقیقه بیان خواهند کرد؛ دیدگاه ها جمع بندی می شوند و آنچه مربوط به مسئولان است پیگیری خواهد شد.

وی ادامه داد: کمیسیون های مجلس خبرگان تاکنون 71 جلسه برگزار کرده و کمیسیون سیاسی ـ اجتماعی 17 جلسه با موضوع اقتصاد مقاومتی و فضای مجازی برگزار کرده است.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری در مورد برنامه های روز پنج شنبه اظهار داشت: روز 5 شنبه مثل اجلاس های گذشته به زیارت مرقد امام راحل خواهیم رفت و رئیس یا یکی از نائب رئیسان سخنرانی کوتاهی خواهد کرد. این کار نماین است که اعضا خود را مکلف به بیعت با امام راحل می دانند و در کنار مرقد ایشان تجدید پیمان خواهند کرد. پس از آن با مقام معظم رهبری دیدار و ایشان رهنمودهایشان را ایراد خواهند کرد و پس از آن اجلاس به پایان خواهد رسید.

وی در پایان گفت: از طرف اعضای مجلس خبرگان رهبری از مردم جهت شرکت در راهپیمایی 22 بهمن تشکر می کنم. ایردات و گله هایی که مردم دارند درست است اما بصرت مردم به گونه ای است که مسائل را تفکیک شده می بینند و جایی که پای انقلاب و دفاع از ارزش های انقلاب باشد با تمام وجود به صحنه می آیند و از انقلاب بزرگ اسلامی خود دفاع می کنند و حضوری مؤثر خواهند داشت، این حضور پشتوانه اقتدار نظام اسلامی است.

پرسش و پاسخ

آیت الله خاتمی در پاسخ سؤالی مبنی بر این که با توجه به تأکید رهبر معظم انقلاب مبنی بر اعلام موضع خبرگان در مسائل کشور آیا در این اجلاس چنین رویه ای وجود دارد، گفت: رهبر معظم انقلاب این مطلب را در دیدار با اعضای خبرگان فرمودند که علاوه بر بیانیه قطعنامه هم داشته باشید و از مسؤولان حتی از رهبری طلب کنید. پیش نویس بیانیه تهیه شده اما مسئله قطعنامه و مواد آن در جلسه هیأت رئیسه که قبل از تشکیل اجلاس خواهند داشت در این زمینه تصمیم گیری می شود.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری تغییر آیین نامه انتخابات خبرگان را امری ضروری دانست و اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی برای نام نویسی فوق لیسانس بودن را تعیین کرده است اما چنین چیزی در مجلس خبرگان رهبری وجود ندارد. این خلأ در آیین نامه فعلی وجود دارد که باید اصلاح شود، مسأله دیگر سن است، این که کف و سقف سن یک خبره چقدر باشد باید مشخص شود، ترکیب مجلس خبرگان رهبری باید به گونه ای باشد که وقتی انتخاب حساس و کلیدی را انجام دادند مردم اعتماد کنند، بین مجلس شورای اسلامی و مجلس خبرگان فرق است، مجلس با زندگی مردم سروکار دارد اما خبرگان می خواهد انتخابی داشته باشد که کلان ترین انتخاب در نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی در جواب به این سوال که نظر شما درباره برخی موضع گیری ها علیه جایگاه رهبری چیست، ابراز داشت: در قانون اساسی کشور ولایت فقیه یک قانون بوده و یک تئوری نیست، همه مسؤولان باید پایبندی خود را به قانون اساسی با اطاعت از ولایت فقیه و رهنمودهای آن نشان دهند. اگر مسؤولی بخواهد در برابر مواضع ولایت موضع بگیرد مشروعیتش زیر سؤال می رود منتهی این امر باید اثبات شود، نمی شود با صرف گفتن یک جمله انتزاع مخالفت شود؛ قانون اساسی می گوید تصمیم گیری کلان در مسائل سیاست داخلی و خارجی با ولی فقیه است، امیدواریم که مسؤولان به ویژه مسؤولان سه قوه در عمل همراهی خود را با ولایت برای مردم اثبات کنند.

عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پاسخ به این که آیا مجلس خبرگان برای روز مبادا از الان بررسی ها را آغاز کرده است یا همان زمان بررسی می کند، اضافه کرد: کمیته ای در کمیسیون اصل 107 و 109 در این زمینه تشکیل شده و مسأله ای جدیدی نیست و حداقل بیش از 20 سال است. در یکی از دیدارهای اعضای خبرگان که تقریبا 15 سال پیش با رهبر معظم انقلاب داشتند ایشان فرمودند باید در آستین خود 10 رهبر داشته باشید و بر اساس این تدبیر رهبری کمیته ای کاملا محرمانه تشکیل شد، به صورت کاملا محرمانه اشخاصی که می توانند در مظان این جایگاه باشند بحث و بررسی می شوند. این مسائل کاملا محرمانه بوده و فقط اگر رهبر معظم انقلاب خواهند در اختیار ایشان قرار خواهد گرفت و هیچ کس دیگری این مطالب را نمی داند.

وی در پاسخ به این که با توجه به تحولات جهان اسلام و منطقه خبرگان چه برنامه ای برای بررسی آن در این اجلاس دارد، ادامه داد: در اجلاس های خبرگان به مسائل مهم تر و فوری تر می پردازیم، در اجلاس های سابق مسؤولان دولتی و غیر از آن دعوت می شدند تا در این عرصه صحبت کنند اما در زمینه مسائل داخلی معیشت مردم برای ما بسیار مهم است که مجلس خبرگان نمی تواند از این مسأله عبور کند از این رو در اجلاس بررسی می شود.

وی ابراز داشت: در زمینه فضای مجازی هم اگر درست تدبیر نشود فضای مجازی فضای جنگ علیه نظام اسلامی خواهد شد، برخی فضای مجازی را عرصه ای برای مبارزه با اسلام، ارزش های دینی و نظام اسلامی قرار دادند که این نیاز به بحث و ارزیابی دارد تا بررسی شود چگونه جلوی خطر را می توان گرفت؛ اگر فضای مجازی درست تدبیر نشود قتلگاه اخلاق، اعتقادات، ارزش های اخلاقی و ارزش های سیاسی نظام خواهد شد.

سخنگوی هیئت‌رئیسه مجلس خبرگان رهبری در پاسخ به این که آیا مصوبه اخیر مجلس و فسادهای اقتصادی سبب ناامیدی و بدبین شدن مردم نسبت به نظام نمی شود، عنوان کرد: باید مسائل را همه جانبه دید، ارزش ها و ارمغان هایی که انقلاب اسلامی داشته ببینیم و در کنار آن مشکلات را هم مشاهده کنیم، آنچه که انقلاب به مردم در عرصه استقلال کشور عرضه کرده بسیار مهم است؛ ایران پس از پیروزی انقلاب استقلال به معنای واقعی را دید. اقتدار سیاسی کشور بسیار مهم است و امروز ایران اسلامی در منطقه حرف اول را می زند و در عرصه جهانی تأثیرگذار است، همچنین پیشرفت های بسیار علمی، پزشکی، هسته ای، هوافضا و نانوفناوری و عرصه های دیگر داشته و تحول گسترده ای در این کشور پیدا شده است.

وی اضافه کرد: همین مردم سالاری دینی که مردم به صحنه می آیند و سرنوشت سیاسی خود را رقم می زنند در 57 سال حکومت سیاه پهلوی نبوده است، این ها را هم باید در کنار مشکلات دید؛ قوه مقننه یکی از قوای سه گانه مورد احترام مردم و به تعبیر حضرت امام نماد مردم سالاری دینی است.

آیت الله خاتمی با اشاره به مصوبه اخیر مجلس در زمینه حقوق مدیران گفت: با توجه زخم کهنه حقوق های نجومی انتظار نمی رفت مجلس چنین مصوبه ای در زمینه حقوق های مدیران داشته باشد، همانگونه که باید مجلس را احترام کرد انتظار است که نمایندگان و مجلسی ها حریم مجلس را حفظ کنند. حفظ حریم به این است که واقعیات بیرونی را ببینند و بدانند که مردم از حقوق های نجومی رنجیده شده اند، آن وقت ما در مجلس ببینیم یک حقوق کلان این چنینی برای مدیران تصویب شده است؟ امیدواریم قبل از این که این مصوبه به شورای نگهبان برود خود مجلسی ها پس بگیرند و اگر هم بر این موضع ایستادند از شورای نگهبان انتظار می رود که در این عرصه به وظیفه قانونی خود عمل کنند.

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین

سخنرانی حجت الاسلام و المسلمین "عباس جعفری فراهانی" دبیر شورای کتاب مجمع در عزاداری سفارت ایران در مسقط + عکس

جمعه, 13 اسفند 1395

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) که برای شرکت در بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب مسقط در پایتخت عمان به سر می برد، شامگاه دیروز پنج شنبه 12 اسفند 1395 در مراسم عزاداری سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) که در سفارت جمهوری اسلامی ایران برگزار شد سخنرانی کرد.

«حجت الاسلام و المسلمین عباس جعفری فراهانی» در این مراسم با اشاره به برکات مطالعه زندگی حضرات ائمه معصومین(ع) اظهار کرد: بحث کردن در سیره ائمه معصومین(ع) به ویژه حضرت زهرا(س) برکات زیادی دارد. از جمله برکات این کار می توان به عبرت آموزی، تقویت ایمان، ریشه یابی و حل مشکلات و احیای دین و ایمان اشاره کرد.

وی ادامه داد: با وجود اینکه از شهادت حضرت زهرا(س) هزار سال می گذرد، اما میلیون ها انسان ها در هر شبانه روز با استمداد از شخصیت معنوی آن بانوی بزرگوار به پیشگاه خداوند توسل می جویند.

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) افزود: جایگاه حضرت زهرا(س) در نزد خداوند را می توان از نزول آیاتی همچون آیه تطهیر، آیه مباهله و آیه مودت و نیز سوره کوثر در حق ایشان دریافت. براساس سوره کوثر حضرت زهرا(س) مصداق خیر کثیر(ارزش فراوان) است. برطبق آیه تطهیر هم ایشان از هرگونه ناپاکی منزه هستند.

bdd6d0c9d42770f1084ca269ea0913f0_361.jpg


جعفری فراهانی با اشاره به دانش و معرفت حضرت زهرا(س) گفت: ایشان یکی از روایان حدیث و حاملان آن بودند. خطبه هایی که حضرت زهرا(س) پس از رحلت رسول اکرم(ص) در جمع صحابه در مسجد النبی و در خانه ی خودشان ایراد کردند، بهترین دلیل برای دانش و معرفت بالای ایشان است.

وی افزود: حضرت زهرا(س) بعد ازرحلت جان گداز پدر بزرگوارشان، چند ماهی بیشتر زندگی نکردند و در این مدت نیز به قدری اشک ریختند که ایشان را یکی از «بکّائین» شمرده اند. حضرت زهرا(س) پس از رحلت رسول اکرم(ص) هیچ گاه خندان دیده نشدند.

دبیر شورای کتاب مجمع جهانی اهل بیت(ع) در پایان خاطرنشان کرد: علت گریه های حضرت زهرا(س) پس از رحلت رسول اکرم(ص) نگرانی از انحراف امت اسلامی از صراط مستقیم الهی یعنی مسیر امامت راستین بود و این انحراف بدبختی و مشکلات مادی و معنوی را به دنبال داشت.

5af0f5c4a9226534b1130d20c92e8c53_766.jpg

[12 3 4 5  >>  

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 888950827 (0098-21)
  • 888950827 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
2+4=? کد امنیتی