اخبار

کتاب

کتاب "امام غائب" اثر هانری کوربن با همکاری مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) به زبان بلغاری ترجمه و منتشر شد.

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ به اهتمام معاونت امور بین الملل مجمع جهانی اهل بیت (ع) و رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در بلغارستان، کتاب "امام غائب" اثر «هانری کوربن» ترجمه و منتشر شد.

«پروفسور ولین بلف» مترجم این کتاب است که آن را از زبان فرانسوی به زبان بلغاری ترجمه و در 10 فصل و 273 صفحه تنظیم کرده است.

کتاب "امام غائب" که یافته های یک ایران شناس و اسلام شناس معروف فرانسوی در مورد حضرت صاحب الزمان(عج) را در بردارد، به عنوان یک اثر دینی و فلسفی، مورد استناد محققان و عالمان غربی بوده است.

هانری کوربن در این کتاب، ادله عالمان و فلاسفه ی اسلامی در مورد امام دوازدهم را بررسی می کند و به شرح زندگانی امام زمان علیه السلام و ماجرای غیبت ایشان می پردازد. او همچنین مفهوم ولایت، انتظار، امام حاضر، ظهور، قیامت و بسیاری از ارکان عقیدتی تشیع را در این کتاب توضیح و تفسیر می کند و اعتقادات شیعیان و ایرانیان به امام دوازدهم را در زمره مبانی اعتقادی و فقهی بر می شمرد.

فصل اول کتاب "امام غائب" به پیامبر شناسی و شناخت تشیع اثنی عشری اختصاص داده شده است. مؤلف برای شناخت بیشتر اندیشه مهدویت، به بحث هایی نظیر عقاید اسلامی، عرفان ایرانی، حکمت متعالیه، اندیشه های ایرانی و نیز ایران باستان پرداخته است. در این راستا، اندیشه های «روزبهان بقلی» و «ملاصدرا» مورد بررسی قرار گرفته و یک فصل از این کتاب هم به مطالعه تطبیقی بین تفکرات «هایدگر» و «سهروردی» اختصاص داده شده است.

577b57746736ddc1d2a968d8c980b8c1_138.jpg


هانری کوربن در این کتاب به غیبت صغری و غیبت کبرای امام عصر(عج) اشاره می کند و آن حضرت را "امام عصر ما" می خواند. او فریضه دوران زندگی شیعیان در عصر غیبت را جستجوی امام قائم(عج) می داند و می نویسد: بعضي از مؤمنين، فيض حضورو وصول به او را درك كرده و او را در عالم رؤيا زيارت نموده اند.

هانری کوربن در مورد تولد حضرت امام زمان(عج) از امام حسن عسکری(ع) و حضرت نرگس(س) هم چنین می نویسد: هنگامي كه امام یازدهم در عنفوان شباب بود و راه رشد و كمال سنی را مي پيمود يك شاهزاده خانم مسيحی از اهالی بيزانس، موسوم به نرگس و يا نرجس خاتون در عالم خواب از جانب حضرت فاطمه زهراء، يعني مادر ائمه اطهار، به دين اسلام تشرف يافت و اين كيش معنويت را پذيرفت. يعني مذهبی را قبول كرد كه روزی بين همه مردم در جهاني نوين و در زير فلكي نوين، صلح و صفا برقرارخواهد نمود. نرگس خاتون (که از دودمان حواریون بود) در عالم رؤيا امام جوان را زيارت کرد تا نامزدی را كه قسمت و نصيب او شده بود، بشناسد... در اين موقع، حضرت مسيح(ع) دختر [حواری] خود را به ذريه حضرت محمد(ص) می دهد وآنگاه در اعماق وجود اين زوج و زوجه جوان، وحی و الهام ربانی انجام می پذيرد...

* درباره نویسنده:

هانری کوربَن (به فرانسوی: Henry Corbin) متولد سال ۱۹۰۳ م. فیلسوف، ایران‌شناس، اسلام‌شناس و شیعه‌شناس فرانسوی بود که بخشی از عمر خود را در ایران و خاورمیانه سپری کرد.

"تاریخ فلسفهٔ اسلامی"، "فلسفهٔ ایرانی و فلسفهٔ تطبیقی"، "آئ‍ی‍ن ج‍وان‍م‍ردی"، "ارض ملکوت؛ کالبد انسان در روز رستاخیز"، "ابن سینا و تمثیل عرفانی"، "مقدمه بر المشاعر ملاصدرا"، "روابط حکمت اشراق و فلسفه ایران باستان"، "انسان نورانی در تصوف ایرانی" و "تخیل خلاق در عرفان ابن عربی" از جمله آثار اوست.

کوربن تحت تأثیر «علامه طباطبایی» بود و گفته می شود که به مذهب تشیع گروید. وی در سال ۱۹۷۸م. درگذشت.

* درباره مترجم:

«دکتر ولین بلف» استاد دانشگاه و اسلام شناس اهل بلغارستان است. وی پیش از این برخی نوشته های «امام محمد غزالی» را نیز به زبان بلغاری ترجمه نموده است.

2de40e0d504f583cda7465979f958a98_682.jpg«محمدعلی کیانی» رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در صوفیه، در ملاقات با پروفسور ولین بلف از تلاشهای وی در جهت معرفی فرهنگ و اندیشه ی ایرانی ــ اسلامی به جامعه علمی بلغارستان قدردانی نمود.

انتصاب حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد رهدار بعنوان مدیر گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

انتصاب حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد رهدار بعنوان مدیر گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) با صدور حکمی، «حجت الاسلام والمسلمین دکتر احمد رهدار» را به مدت دو سال به عنوان مدیر گروه مطالعات راهبردی مجمع جهانی اهل بیت(ع) منصوب کرد.

متن حکم حجت الاسلام و المسلمین دکتر «علیرضا ایمانی» به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

حضرت حجت الاسلام والمسلمین آقای دکتر احمد رهدار (دامت برکاته)

نظر به ضرورت انجام هر چه عمیقتر پژوهش های راهبردی در عرصه فعالیت های گسترده ی فرهنگی و لزوم گسترش فعالیت های کار آمد و به روز در این راستا، و با توجه به شایستگی و سوابق ارزشمند حضرتعالی به موجب این حکم، به مدت دو سال به عنوان مدیر گروه مطالعات راهبردی منصوب می شوید.

امید است با اتکال به ذات باری تعالی و عنایات معصومین (علیهم السلام) با استفاده از تجربه ی طولانی و ارزشمند مجمع، در خدمت به اسلام ناب محمدی (صلی الله علیه و آله) و تحقق اهداف عالیه مجمع جهانی اهل بیت(علیهم السلام) موفق باشید.

بدیهی است همکاران گرامی در ادارات مختلف مجمع از مساعدت و همراهی دریغ نخواهند نمود.

با آرزوی توفیقات روز افزون

علیرضا ایمانی
معاون امور فرهنگی
27 بهمن 1395

حجت الاسلام والمسلمین رهدار متولد سال ۱۳۵۳ در زابل است. وی  تحصیلات حوزوی را در حد خارج فقه و اصول در حوزه علمیه قم و تحصیلات دانشگاهی را تا مقطع دکتری گذرانده است.

تأسیس «مجتمع فرهنگی عاشقان بقیع» زابل، «مؤسسه مطالعات و تحقیقات غرب‌شناسی» زاهدان و «مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح» قم، دبیری گروه «تاریخ و اندیشه معاصر» در مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) قم، عضو شورای علمی گروه «مطالعات اسلام و غرب» در پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی قم، عضو گروه پژوهشی «پژوهشکده علوم سیاسی» پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی تهران و عضو گروه پژوهشی «اسلام و سکولاریسم» در مرکز پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی صدرا در تهران، از مسؤولیت‌های علمی ـ اجرایی وی بوده است.

رهدار علاوه بر تدریس‌ در دانشگاه‌های مختلف و ارائه مقاله در همایش‌ها و مجلات متعدد، تألیفات گوناگونی نیز به شکل مشارکتی و مستقل دارد؛ از جمله:
ــ روابط امام علی و خلفا به روایت نهج‌البلاغه، (قم: مؤسسه مذاهب اسلامی، چ ۱، ۱۳۸۱).
ــ حیات و اندیشه سیاسی عالمان عصر مشروطه، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۲).
ــ جریان‌شناسی تاریخ‌نگاری مشروطیت، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۳).
ــ مدرنیته و عصر مشروطه، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۳).
ــ شرق‌شناسی نوین و انقلاب اسلامی، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۴).
ــ انقلاب اسلامی و غرب، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۸).
ــ جستاری نظری در باب تمدن، (قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، چ ۱، ۱۳۸۶).
ــ تشیع و مدرنیته، ج ۱ ـ ۲، (قم: مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی، چ ۱، ۱۳۸۷).
ــ بنیادهای معرفت‌شناسی در غرب و تشیع، (تهران: مرکز پژوهش و اسناد ریاست‌ جمهوری و مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح، چ ۱، ۱۳۸۷).
ــ تأملاتی در فلسفه انقلاب اسلامی و بازتاب‌های آن در جهان معاصر، (تهران: مرکز پژوهش و اسناد ریاست‌ جمهوری و مؤسسه مطالعات و تحقیقات اسلامی فتوح، چ ۱، ۱۳۸۸).
ــ انقلاب اسلامی و نظریه‌پردازی مدرن، (قم: جامعة ‌الزهراء س، چ ۱، ۱۳۸۸).
ــ غرب‌شناسی عالمان شیعه در تاریخ معاصر ایران، ج ۱ ـ ۲، (قم: پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی).
ــ انقلاب اسلامی و دیالكتیك مبارزه با غرب، (تهران: مركز پژوهش و اسناد ریاست‌ جمهوری).
ــ انقلاب اسلامی؛ چالشی بر تئوری‌های ساختارگرا، (قم: نشر معارف)

                            

سحنان آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در خطبه های نماز عبادی، سیاسی جمعه اراک

سحنان آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در خطبه های نماز عبادی، سیاسی جمعه اراک

شنبه, 30 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی در خطبه های نماز عبادی، سیاسی جمعه اراک افزود: دشمنان و دسیسه گران رویکرد جاهلانه و موضع گیری خصمانه بر ضد مسلمانان به ویژه نظام جمهوری اسلامی در پیش گرفته اند و این تهدیدها و توطئه افکنی ها، عزم راسخ مردم را در پاسداری از ارزش های انقلابی و اسلامی مستحکم تر می کند.

امام جمعه اراک بیان کرد: ملت ایران با کسی قهر نبوده و نیست و همواره با رویکرد انقلابی و معنوی خود در برابر زیاده خواهان و توطئه گران ایستادگی می کند.

خطیب جمعه اراک افزود: برای انتخابات پیش رو نیز باید از امروز آماده بود تا دسیسه گران با بهانه های واهی سنگر مقدس نماز جمعه را هدف خود قرار ندهند.

وی ادامه داد: به هیچ عنوان اجازه طرح دعاوی انتخاباتی از سنگر مقدس نماز جمعه را نخواهیم داد و همه باید در لوای منویات مقام معظم رهبری برای حضوری پرشور و حماسی گام بردارند.

امام جمعه اراک تاکید کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس فتوای مقام معظم رهبری به دنبال بمب اتم نبوده و نیست و تلاش های تسلیحاتی اتمی را امری را حرام می داند.

آیت الله دری نجف آبادی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران برخورداری از فناوری قانونی و صلح آمیز هسته ای را حق خود می داند و هیچ گاه زیربار ذلت نمی رود.
نماینده ولی فقیه در استان مرکزی با اشاره به ایام فاطمیه عنوان کرد: قرآن کریم بر عقل سلیم و شکل گیری نفس مطمئنه در افراد تاکید بسیار کرده تا به واسطه آن با وجودی غنی از ایمان و ولایت اهل، بیت گنجینه ای عظیم محقق شود.

وی افزود: هیچ سرمایه ای با ارزش تر از ایمان وجود ندارد و این ایمان جایگاه والایی را برای حضرت فاطمه (س ) رقم زد و پیروزی انقلاب اسلامی به واسطه رهبری امام راحل نیز ناشی از ایمان راسخ به خدا بود.

آیت الله دری نجف آبادی بیان کرد: پیوند با فاطمه الزهرا(س) عظیم ترین پیوند هاست که ابعاد این عظمت برای مخلوقات قابل درک نیست.

امام جمعه اراک با اشاره به تلاش های عوامل راهداری و دستگاه های مربوطه در بارش اخیر برف افزود: دستگاه های اجرایی در کنترل آنفولانزای فوق حاد پرندگان نیز کارنامه موفقی را به جا گذاشتند که قابل تقدیر است چرا که اگر این بیمار مهار نمی شد خسارات فراوانی را بر استان وارد می کرد.

وی با اشاره به هفته سلامت مردان اظهارکرد: 30 درصد هزینه های درمانی ناشی از رعایت نکردن نکات پیشگیرانه است و این درحالی ااست که افراد با رعایت نکات بهداشتی و پیشگیرانه می توانند تا 80 درصد سلامت جسمی خود را تضمین کنند.

دری نجف آبادی عنوان کرد: روز گذشته تصادف یک دستگاه اتوبوس مسافربری و یک کامیون در دوراهی آشتیان به وقوع پیوست که اگر موارد پیشگیرانه و نکات ایمنی رعایت می شد امروز شاهد این وقایع تلخ نبودیم .

امام جمعه اراک گفت: چاقی، دیابت، مشکلات قلبی و عروقی و بسیاری از بیماری ها با رعایت موارد پیشگیرانه قابل کنترل است و هزینه ها و خسارات جانی و مالی را نیز به حداقل می رساند.

خطیب جمعه اراک تصریح کرد: اصلاح شیوه زندگی بی شک در کاهش هزینه های سربار درمانی موثر است و این شیوه نیز باید از دوران کودکی و نوجوانی در افراد نهادینه شود.

برگزاری اولین جلسه هسته علمی نشست بین الادیانی زنان در معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

برگزاری اولین جلسه هسته علمی نشست بین الادیانی زنان در معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)

پنج شنبه, 28 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ اولین جلسه هسته علمی نشست بین الادیانی زنان در ادیان الهی عصر دیروز ـ چهارشنبه 27 بهمن ماه ـ در سالن جلسات معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) در قم برگزار شد.

در ابتدای این جلسه «محمدجواد خرسندی» مدیرکل همکاری های فرهنگی مجمع اظهار داشت: اهانت به مقدسات اسلام، قرآن سوزی، اهانت به پیامبر و امام هادی(ع) از طرف دشمنان و در بستر نا آگاهی جوامع از دین مبین اسلام شکل گرفت.
وی با بیان اینکه باید خوبی های مکتب تشیع و اسلام ترویج و تبلیغ گردد، افزود: لازم است تا همایش ها و کنفرانس هایی با مشارکت سایر ادیان بر مبنای مشترکات بین ادیانی برگزار گردد.

حجت الاسلام والمسلمین «محمد سالار» معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) عنوان کرد: دشمنان برای ما موانعی در تبلیغ مکتب اهل بیت(ع) ایجاد می کنند و ما هم در سطح بین الملل در ترویج معارف اهل بیت(ع) کوتاهی هایی داشتیم و نتوانسته ایم شخصیت های خود را به طور شایسته به جهانیان معرفی کنیم.  

وی ادامه داد: زمانی که در بیروت بودم ولادت حضرت علی(ع) با ولادت حضرت عیسی همزمان شد. به همین مناسبت مراسمی برگزار کردیم و مرحوم جرج جرداق به این مراسم دعوت شد تا در مورد احادیثی که حضرت علی(ع) در مورد عیسی مسیح فرموده را بازگو کند. برگزاری این مراسم، بازتاب بسیار خوبی در لبنان داشت و اگر ما از این برنامه ها در سطح بین الملل داشته باشیم، این جهلی که نسبت به مکتب اهل بیت(ع) وجود دارد، برطرف خواهد شد.

در ادامه این نشست خانم «دکتر علاسوند» عضو هیأت علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان با تأکید بر تأسیس و تقویت شبکه های ارتباطی بین المللی اظهار داشت: کنفرانس ها باید محصول محور باشد و اهداف عینی تری برای آن در نظر بگیریم.

وی ادامه داد: با اینکه موانع بسیاری در مسیر ترویج مکتب اهل بیت(ع) وجود دارد ولی تفکر شیعه در مباحث تئوریک دست بالاتر را در جهان داراست.

«حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد» مدیر مرکز تحقیقات زن و خانواده حوزه علمیه، اظهار داشت: مباحثی که در سطح بین الملل ارائه می کنیم باید زمینه جذب ایجاد کند و در کنار همایش ها و کنفرانس ها شبکه های نیروی انسانی مرتبط با هم نیز داشته باشیم تا اقدامات به نتیجه برسد.

وی با اشاره به نقش موثر رسانه ها در انتقال و انعکاس واقعیت ها گفت: بازنمایی غیر از واقعیات است و باید برای انتقال اندیشه ها و افکار خود رسانه قوی داشته باشیم.

دکتر «محمدتقی کرمی» عضو هیات علمی دانشگاه علامه اظهار داشت: در همایش ها و کنفرانس ها باید بین انگیزه، هدف و فائده تفاوت قائل شد. کنفرانس های ما با وحدت گفتمانی می تواند خانواده گرایی را گفتمان غالب خود قرار دهد.

«خانم رکن آبادی» رئیس اداره زنان و کودکان مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) سخنران دیگر این نشست گفت: در رویکردها باید به دنبال حل کردن مشکلات خانواده با آموزه های اهل بیت(ع) باشیم. در مسیر ترویج مکتب اهل بیت(ع) در جهان مسائل و معضلات و موانع زیادی مواجه هستیم و باید تلاش بیشتری در این زمینه صورت بگیرد.

وی افزود: در مباحث ادیان، مسائل چالش برانگیز وجود دارد و ما می توانیم با استفاده از ظرفیت آموزه های مکتب اهل بیت(ع) به گفتمان مشترک برسیم.

در ادامه «حجت الاسلام و المسلمین سید منذر حکیم» مدیرکل پژوهش مجمع جهانی اهل بیت(ع) گفت: مرحوم آیت الله حکیم مباحثی در مورد جایگاه اهل بیت(ع) در زندگی انسان ها دارند که این مباحث افق ها و مسیر جدیدی برای ما باز کرد و نیاز است که راه ایشان در این زمینه ادامه پیدا کند. اگر ما معتقد هستیم که تعالیم اسلام الهی و فطری است و تنها دین در نزد خداوند اسلام است و اگر مخاطبان سخن ناب اهل بیت(ع) را بشنوند خود بخود به طرف ما جذب خواهند شد.

در پایان حجت الاسلام والمسلمین دکتر «نجف لک‌زایی» رئیس پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی در سخنان کوتاهی بر آمادگی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی برای همکاری با مجمع در برگزاری همایش های بین الادیانی تأکید کرد. همچنین پیشنهاد کرد: کنفرانس یا همایش، ثبت رسمی شود و پیش نشست ها و همایش به موقع برگزار گردد.

این جلسه پس از جمع بندی مباحث توسط حجت الاسلام والمسلمین دکتر «علیرضا ایمانی» معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع) پایان یافت.

 
 

 

سخنان آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در کلاس درس اخلاق مدیران استان مرکزی

سخنان آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت (ع) در کلاس درس اخلاق مدیران استان مرکزی

پنج شنبه, 28 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت (ع) ـ ابنا ـ آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی روز چهارشنبه در کلاس درس اخلاق مدیران استان مرکزی در محل بیت امام جمعه اراک، افزود: دشمنان نظام اسلامی با بهره گیری از فضای مجازی و شبکه های اجتماعی در صدد ایجاد فاصله بین آرمان های انقلاب اسلامی و جوانان برآمده اند که تنها راه مقابله با این توطئه بدخواهان نظام، احیاء روحیه انقلابی گری در جامعه است.

وی ادامه داد: عشق و علاقه ملت نسبت به آرمان های انقلاب اسلامی، امام راحل و شهدا بی پایان است و مردم با پشتیبانی از ولایت فقیه در راستای خنثی سازی توطئه های دشمنان نظام اسلامی ثابت قدم هستند.

امام جمعه اراک بیان کرد: مدیران و مسئولان دستگاه های اجرایی باید روحیه انقلای گری را در وجود خود تقویت کرده و با خلوص نیت و جلب رضایت خداوند، خدمتگذاری بی منت را سرلوحه امور خود قرار دهند و در صورت تحقق این مهم روحیه انقلابی گری در جامعه احیاء می شود.

وی با تقدیر از حضور پر شور آحاد جامعه اسلامی در راهپیمایی 22 بهمن نیز گفت: مردم و مسئولان با حضور پر شور در این راهپیمایی عظیم، یک بار دیگر دشمنان نظام اسلامی را نا امید کردند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بیان کرد: ملت غیور ایران اسلامی با حضور در راهپیمایی عظیم 22 بهمن ماه، وحدت، یکپارچگی و عشق به ولایت و میهن را به منصه ظهور گذاشتند و دست رد به سینه آمریکا و بدخواهان نظام اسلامی زدند.

وی ادامه داد: مسئولان و مدیران دستگاه های اجرایی نیز باید به پاس قدر دانی از این حضور میلیونی ملت ایران، عزم خود را برای حل مشکلات جامعه و ارتقاء وضعیت معیشتی ملت جزم کنند.

امام جمعه اراک در ادامه سخنان خود انقلاب اسلامی ایران را حاصل تلاش ها و مجاهدت های امام راحل و ملت غیور ایران اسلامی عنوان کرد و گفت: حفظ نظام اسلامی باید سرلوحه امور آحاد جامعه به خصوص مسئولان دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود احیاء فرهنگ ایرانی و اسلامی در جامعه را از دیگر وظایف مدیران عنوان کرد و گفت: مدیران دستگاه های اجرائی استان باید شکاف ها و نقاط آسیب پذیر فرهنگی را در مناطق مختلف استان با دقت هر چه تمامتر واکاوی کنند و برای رفع ان برنامه داشته باشند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی بیان کرد: این استان به نام خاستگاه بزرگان دینی و فرهنگی همچون امام امام خمینی(ره) در کشور و جهان شهرت دارد، بنابراین باید در همه زمینه ها به خصوص مسائل فرهنگی و اجتماعی سرآمد باشد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشریح زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) نیز گفت: این بانوی مکرمه اسلام بعد از پیامبر اکرم (ص) نقش اصلی در توسعه و نشر اسلام و تثبیت رسالت پیامبر ایفا کردند.

آیت الله دری نجف آبادی اظهار کرد: هرچند زندگی حضرت فاطمه زهرا (س) پس از رحلت رسول خدا (ص) همان گونه که خود آرزو داشت، طولانی نشد و تنها چند ماه بعد در جوار قرب پروردگار به دیدار پدر شتافت؛ ولی در همین مدت از هرگونه فداکاری و ایثار در حق امیرمومنان (ع)‏ و دفاع از اسلام فروگذاری نکردند و با تمام وجود به دفاع از حریم قدس علوی و حمایت از جانشینی برحق حضرت علی(ع) پرداختند.

درس اخلاق مدیران استان مرکزی هر دو هفته یکبار روز های چهارشنبه در محل بیت نماینده ولی فقیه در این استان برگزار می شود.

بیانیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) به مناسبت ششمین سالگرد آغاز انقلاب بحرین

بیانیه مجمع جهانی اهل بیت(ع) به مناسبت ششمین سالگرد آغاز انقلاب بحرین

چهارشنبه, 27 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ در ششمین سالگرد آغاز انقلاب مردم بحرین ضد استبداد و دیکتاتوری رژیم آل خلیفه، مجمع جهانی اهل بیت(ع) بیانیه ای صادر کرد.

در بخشی از این بیانیه آمده است: از افراد صادق و مخلص در جامعه بین المللی دعوت می کنیم که برای توقف ریخته شدن خون مردم بحرین تلاش کنند.

متن کامل ترجمه این بیانیه به شرح ذیل است:

بسم الله الرحمن الرحیم

چهاردم فوریه سال 2017 میلادی ــ مصادف با 26 بهمن سال 1395 هجری شمسی ــ ششمین سالگرد آغاز انقلاب مردم مظلوم بحرین است. مردم بحرین در چنین روزی برای دستیابی به آزادی و کرامت و پایان دادن به استبداد و دیکتاتوری در کشورشان، قیام خود را آغاز کردند؛ قیامی که مردم بحرین در آن حضور چشمگیری داشتند و جهان را شگفت زده کردند.

رژیم آل خلیفه از ابتدای شروع انقلاب در بحرین، خواسته های مشروع مردم این کشور را با استمداد از نیروهای خارجی برای سرکوب مردم و شکستن اراده آنها پاسخ داد.

در ششمین سالگرد انقلاب بحرین، مردم این کشور در سایه سرکوب رژیم آل خلیفه زندگی می کنند و این رژیم تنها راهبرد خود برای تعامل با خواسته های مشروع و عادلانه مردم این کشور سرکوب قرار داده اشت.

به خاطر راهبرد سرکوب گرایانه و وحشیانه رژیم آل خلیفه و اقدامات این رژیم، مردم بحرین در یک فضای سرکوبگرا و خونین زندگی می کنند و ده ها تن از فرزندان این مردم قربانی چنین فضایی شدند. همچنین هزاران نفر از مردم بحرین بدون فراهم شدن زمینه محاکمه عادلانه به زندان افتادند. اکنون هزاران تن از مردم بحرین هم در تبعیدگاه های اجباری به سر می برند و در اغلب کشورهای جهان آواره هستند. هزاران نفر هم در بحرین تحت تعقیب هستند و امنیت خود را در فضای به شدت سرکوب گرا این کشور از دست دادند.

ما در مجمع جهانی اهل بیت(ع) به مناسبت گذشت پنج سال از آغاز انقلاب مردم شجاع بحرین و تبعات آن و سرکوب وحشیانه و شدید مردم توسط رژیم آل خلیفه به چند نکته اشاره می کنیم:

1. در بیانیه های سابق هم گفتیم که رژیم آل خلیفه و همراه با آن جامعه بین المللی باید خونریزی را از طریق رفتن به سراغ راه حل های سیاسی به جای اعتماد شدید به راهبرد سرکوب متوقف کنند. پس از پنج سال از پیگیری نزدیک سرکوب مردم بحرین توسط رژیم آل خلیفه این رژیم را دعوت می کنیم که از راهبرد سرکوب برای مقابله با خواسته های مشروع مردم دست بردارد و به سراغ راه حل های سیاسی برای نجات بحرین برود. همچنین از جامعه بین المللی می خواهیم به وظیفه اخلاقی خود در رسیدگی به وضعیت بحرین و اعطای حق به مردم این کشور برای تعیین سرنوشت خود با نظارت جهانی عمل کند.

2. مجمع جهانی اهل بیت(ع) از طریق پیگیری دقیق تحولات بحرین و همانند بقیه نهادهای بین المللی به این نتیجه رسیده است که راهبرد امنیتی رژیم آل خلیفه در بحرین شکست خورده است و مردم این کشور پس از این مدت نه چندان کوتاه استحقاق این را دارند که نظام سیاسی خود را از طریق ابزارهای سیاسی تعیین کنند. ما بر حق ملت بحرین همچون ملت های دیگر برای تعیین سرنوشت خود براساس پیمان ها و عهدنامه های بین المللی تاکید می کنیم.

3. ایستادگی، هوشیاری و فداکاری های بزرگ ملت بحرین برای رسیدن به آزادی و کرامت را پاس می داریم. ملت بحرین سرکوب وحشیانه رژیم آل خلیفه را تحمل کرد، اما از حقوق مشروع خود دست نکشید.

4. از افراد صادق و مخلص در جامعه بین المللی دعوت می کنیم که برای توقف ریخته شدن خون مردم بحرین تلاش کنند و راه را برای رسیدن این مردم به حقوق شان همچون حق تعیین سرنوشت و حق تعیین نظام سیاسی باز کنند.

وضعیت کنونی بحرین و اصرار و مقاومت مردم این کشور، و نیز آمادگی آنها برای فداکاری بی نهایت و نیز تحولات متوالی ناشی از پیروزی های محور مقاومت در منطقه، این امر را ضروری می کند که باید ابتکاری برای رسیدن مردم این کشور به حقوق مسلّم آنها همچون حق تعیین سرنوشت و حق انتخاب نظام سیاسی اندیشیده شود.

مجمع جهانی اهل بیت(ع)

برگزاری اولین نشست بین الادیانی زنان در ادیان الهی در مجمع جهانی اهل بیت(ع)

برگزاری اولین نشست بین الادیانی زنان در ادیان الهی در مجمع جهانی اهل بیت(ع)

چهارشنبه, 27 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری اهل‌بیت(ع) ـ ابنا ـ اولین جلسه هسته علمی نشست بین الادیانی زنان در ادیان الهی امروز در قم برگزار می‌شود.

این نشست با حضور حجت الاسلام والمسلمین زیبایی نژاد مدیر مرکز تحقیقات زن و خانواده حوزه علمیه، حجت الاسلام والمسلمین حسین توقیفی، حجت الاسلام والمسلمین مسجد جامعی، حجت الاسلام والمسلمین نجف لک‌زایی ریاست پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی دفتر تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام والمسلمینایمانی معاون فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، حجت الاسلام والمسلمین محمد سالار معاون امور بین‌الملل مجمع جهانی اهل‌بیت(ع)، دکتر محمدتقی کرمی عضو هیات علمی دانشگاه علامه، محسن اختری، محمدجواد خرسندی مدیرکل همکاری های فرهنگی مجمع، خانم دکتر علاسوند عضو هیأت علمی دفتر مطالعات و تحقیقات زنان، طوبی کرمانی استاد فلسفه و حکمت دانشگاه تهران و خانم رکن آبادی رئیس اداره زنان و کودکان مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) برگزار می‌شود.

زمان: چهارشنبه ۲۷ بهمن‌ماه ۱۳۹۵، ساعت ۱۴:۳۰

مکان: قم، خیابان جمهوری، نبش کوچه ۶، معاونت امور فرهنگی مجمع جهانی اهل بیت(ع)، طبقه سوم، اتاق جلسات

سخنان آیت الله محسن مجتهد شبستری رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در مراسم تجلیل از برنامه سازان برتر صداوسیما

سخنان آیت الله محسن مجتهد شبستری رییس شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) در مراسم تجلیل از برنامه سازان برتر صداوسیما

سه شنبه, 26 بهمن 1395

به گزارش خبرگزاری اهل بیت(ع) ـ ابنا ـ «آیت الله محسن مجتهد شبستری» عضو شورای عالی مجمع جهانی اهل‌بیت(ع) دیروز در مراسم تجلیل از برنامه سازان برتر صداوسیما مرکز آذربایجان شرقی در اجلاس سراسری نماز اظهار داشت: تبلیغ و گسترش فرهنگ نماز راهکار موثری برای نهادینه شدن معنویات در جامعه است و در این میان رسانه ملی حرف اول را می‌زند.

نماینده ولی فقیه در آذربایجان شرقی در ادامه اظهار داشت: رتبه‌های نخست کشوری در حوزه تبلیغ نماز و قرآن نشان از عزم جدی مسئولان صدا و سیمای استان برای فرهنگ سازی معنویات دارد.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به آثار تربیتی نماز ابراز داشت: اقامه نماز، اعتقاد به قدرتی فوق قدرت های جهانی را در انسان تقویت و کبر و غرور را از نهاد جامعه پاک می کند.

رئیس شورای عالی مجمع جهانی اهل بیت(ع) سرگردانی روانی و سقوط اخلاقی را در جوامع غربی، حاصل دور بودن از یادخدا و بی توجهی به معنویات دانست و تاکید کرد: برای جلوگیری از انحطاط جامعه اسلامی باید بیش از پیش به اقامه نماز به خصوص نمازهای جماعت در مساجد و ادارات توجه کنیم.

[12 3 4 5  >>  

مجمع جهانی اهل‌بیت (ع)

مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام)، به عنوان یک تشکل جهانی و غیردولتی، از طرف گروهی از نخبگان جهان اسلام تشکیل شده است. اهل‎بیت(علیهم‎السلام) به این دلیل بعنوان محور فعالیت انتخاب شده‎اند که در معارف اسلامی در کنار قرآن، محوری مقدس را که مورد پذیرش عامه مسلمین باشد، تشکیل می‎دهند.
مجمع جهانی اهل‎بیت(علیهم‎السلام) دارای اساسنامه‎ای مشتمل بر هشت فصل و سی و سه ماده است.

  • ایران - تهران - بلوارکشاورز - نبش خیابان قدس - پلاک 246
  • 888950827 (0098-21)
  • 888950827 (0098-21)

تماس با ما

موضوع
ایمیل
متن نامه
2+7=? کد امنیتی